V České republice by již brzy mohl fungovat zálohový systém na plastové láhve a plechovky, který dle průzkumu veřejného mínění podporuje drtivá většina společnosti. V jaké fázi přípravy systému se aktuálně nacházíme a co obnáší zajištění vhodného sběru těchto obalů? V čem se inspirovat a z čeho se poučit v zahraničí? Na pražském New Retail Summitu 2024 diskutovali hybatelé této změny v rámci inspirativního workshopu.
Společnost TOMRA si v rámci prvního dne konference přichystala specializovaný workshop s názvem Zálohujeme! Na co se připravit?, v jehož rámci kromě zástupců TOMRA vystoupili také řečníci ze společností Kofola, COOP Jednota Slovensko a Plzeňský Prazdroj.
„Zavedení zálohového systému v České republice je důležitý krok na cestě k cirkulární ekonomice. Jsme rádi, že se můžeme podělit o své dlouholeté zkušenosti v oblasti zálohování, představit jeho výhody a sdílet konkrétní příklady z praxe při jeho zavádění v dalších zemích a tím přispět k diskusi na toto důležité téma,“ uvedl Roman Postl, VP, Head of business unit East Central Europe společnosti TOMRA Collection.
Dle průzkumu agentury Ipsos v současnosti podporují zálohový systém v Česku až tři čtvrtiny obyvatel, co konkrétně však pro ně zálohový systém do budoucna znamená? Z pohledu zákazníků je to stejný systém, na který jsou již zvyklí například u zálohovaných láhví od piva. Při nákupu zaplatí malou zálohu, použitý obal pak přinesou zpět do obchodu, vyzvednou si kupón a zálohu si nechají vyplatit nebo ji využijí na zaplacení nákupu.
Pro většinu obchodníků to znamená rozšíření stávajícího výkupu lahví, který jim může získat jak vyšší loajalitu zákazníků s pozitivní zkušeností s vrácením obalů, tak zájem recyklačních společností o vysbírané obaly. Výrobci obalů získají přístup k čistému a kvalitnímu materiálu, který budou moci využít pro další výrobu obalů. Díky tomu snáze splní legislativní podmínky a sníží svou závislost na materiálech jako je virgin PET.
„Věříme, že správně nastavený systém přinese výhody každému z nás. Při zvýšeném sběru, který v rámci zálohových systému dosahuje v průměru 90 %, se zvyšuje míra recyklace až 4x, což vede k snadnější dostupnosti recyklátu pro výrobce. Všichni zároveň určitě oceníme následné snížení množství pohozených odpadků v přírodě,“ dodává Roman Postl.
Smysluplnost zálohování můžeme vidět v zavádění systému u našich nejbližších sousedů. Slovensko systém spustilo v roce 2022 a od té doby jím prošly již více než 2 miliardy nápojových obalů. V loňském roce se tam dařilo zpětně vysbírat 92 % PET lahví a plechovek, čímž země již po 2 letech překonala cíl, který byl vytyčen až pro rok 2025. Zálohový systém v letošním roce zavedlo také Maďarsko, Rakousko vlastní zálohový systém na plastové láhve a plechovky spustí v roce 2025.
„Úspěch zálohového systému na Slovensku jasně ukazuje, že je to nejefektivnější způsob, jak výrazně zvýšit míru sběru a recyklace. To, že se povedlo docílit už po 2 letech více jak 90 % sběru, překonalo naše očekávání, zároveň ale potvrdilo správnost tohoto kroku. Česká republika může na tomto příkladu stavět a zároveň se vyhnout některým počátečním problém, které se na Slovensku v začátcích zálohového systému objevily,“ říká Juraj Otta, Country Manager společnosti TOMRA Collection Slovakia.
V rámci New Retail Summitu 2024 se mohli návštěvníci kromě samotného workshopu zastavit i u stánku TOMRA, kde se dozvěděli více informací o konkrétních technologických řešeních společnosti a zároveň si mohli vyzkoušet, jak funguje samotný zálohomat, konkrétně model TOMRA T70 Dual.