S příchodem chladnějšího počasí skupina Veolia Energie zahajuje topnou sezónu. Postupně začala dodávat teplo ve všech regionech. Ve srovnání s minulým rokem je to o pár dní dříve. Během celého léta probíhaly kontroly a opravy i rozsáhlé rekonstrukce potrubí a také další ekologizace a dekarbonizace tepláren.

„Na novou topnou sezonu jsme dobře připraveni. Během letních měsíců se nám podařilo pokročit v rekonstrukcích potrubí a ekologizaci zdrojů, ale také ve velkých investičních projektech zacílených na postupné nahrazení uhlí čistšími palivy. Startujeme sezónu, ve které zajistíme tepelnou pohodu s menším množstvím uhlí,“ uvedl Reda Rahma, ředitel skupiny Veolia Energie v ČR. Veškeré práce na zdrojích i sítích byly naplánované a koordinované tak, aby odstávky měly minimální dopad na odběratele.

Například v Teplárně Přívoz, která společně s Elektrárnou Třebovice zásobuje teplem Ostravu, postavila Veolia nový plynový kotel, který umožní v Přívoze omezit využívání uhlí a po dokončení všech nových kotlů skončit s uhlím už v příštím roce. Také v Teplárně Karviná, která dodává teplo hlavně městům Karviná a Havířov, pokročila příprava na odchod od uhlí dokončením plynovodu. V Teplárně Přerov Veolia právě dostavěla druhý plynový kotel, který je součástí rozsáhlé modernizace spojené s úplným odchodem od spalování uhlí.

Mezi nejvýznamnější investiční akce na potrubních rozvodech, realizované během letních měsíců, patří rekonstrukce horkovodu na Hlavní třídě v Havířově nebo na ulici Porubská v Ostravě. V Přerově pokračovala rozsáhlá rekonstrukce parovodu na horkovod poslední etapou, při které se vyměnily další 2 kilometry potrubí, což přinese energetické úspory a snížení emisí CO2. Také v Čechách Veolia Energie postavila nové kogenerační jednotky a provedla další významné obnovy horkovodů za stovky milionů korun. V Praze vyměnila kolem 15 kilometrů potrubí.

Na některým místech začala Veolia topit dříve, například v Mariánských Lázních už na konci srpna, ve Frýdku–Místku v domovech pro seniory v pátek a během víkendu v celém městě. Např. v Praze, v Olomouci, v Ostravě, v Karviné a Havířově Veolia zahájila dodávky tepla v pondělí, ve velkých městech ale obnovení dodávek probíhá postupně a může trvat i více než jeden den.

Loni Veolia Energie ČR zahájila vytápění 25. září 2020 a ukončila topnou sezónu až 1. 6. 2021. Minulá topná sezóna byla neobvyklá v mnoha ohledech: trvala přes 8 měsíců, byla ovlivněná chladnějším počasím a především opatřeními proti šíření koronaviru a samotnými dopady pandemie. Topná sezóna byla také ve znamení obrovského nárůstu cen emisních povolenek a pokračující modernizace a ekologizace tepláren, včetně postupného přechodu k čistším palivům a úplnému odklonu od uhlí, které se ve svých provozech Veolia zavázala opustit do konce roku 2030. V některých lokalitách to splní dokonce už v roce 2023.

Veolia Energie v ČR dodává teplo a teplou vodu do 560 tisíců domácností, 1800 zařízení obecní a terciární sféry a 300 průmyslových podniků. Zabývá se i dalšími moderními trendy, smart systémy a energetickými úsporami.