Otázka, jak nejefektivněji vychladit domácnost, je v posledních letech čím dál naléhavější. Způsobů existuje několik, z dlouhodobého hlediska je ale třeba přihlížet především k provozním nákladům a návratnosti investice, a pokud je třeba, upravit také dispozice bytu nebo provést jiné stavební úpravy při instalaci. Optimálním řešením je využití tepelného čerpadla, které zajistí celoroční tepelnou pohodu.

Oblíbeným řešením jsou velkoplošné chladicí systémy. „Podlahový systém napojený na tepelné čerpadlo je elegantní řešení do každé novostavby. Ze své podstaty nijak nenarušuje estetiku interiéru, jako to často vidíme u nevzhledných klimatizačních jednotek nebo větráků. Navíc chlazení nedoprovázejí nepříjemné vedlejší efekty, jako je hluk nebo průvan,“ uvádí Marek Bláha, jednatel společnosti IVT, předního českého dodavatele tepelných čerpadel.

Jiné systémy, jako například plynový kotel a klimatizaci, lze také nakombinovat, ale takové řešení znamená ve výsledku dvojí investiční náklady. Běžné klimatizační jednotky rovněž zvyšují platby za elektřinu a mohou domácí pohodu narušovat hlukem. Důležitou roli v povozu hraje také pravidelná údržba. Správně ošetřovaná klimatizace může sloužit také jako čistička vzduchu, v opačném případě vzduch v domácnosti spíše znečišťuje. Citlivější jedinci pak mohou trpět pálením očí nebo alergickou reakcí. Důležité je také nastavení a nasměrování jednotky. Pokud jsou rozdíly mezi venkovní a vnitřní teplotou větší než 5 až 8 °C, hrozí teplotní šok a s ním spojená onemocnění, jako je angína, laryngitida nebo zánět nosohltanu. Intenzivní proud chladného vzduchu směrovaný přímo na člověka a nikoli do prostoru pak může mít za následek bolesti hlavy, krční páteře nebo kloubů.

„Pokud máte podlahové topení, stačí do něj v létě pustit chladnou vodu a dům se pomalu a příjemně ochladí bez průvanu a hluku. Nemusíte se bát, že nastydnete od nohou, protože teplota povrchu podlahy neklesne pod 20 °C, doplňuje Marek Bláha. Tam, kde nelze použít podlahové topení, je možné instalovat stropní systém. Ten umí chladit dokonce lépe než podlahové topení a dá se v zimě samozřejmě využít i pro vytápění.

„Nebojte se kombinovat různé typy velkoplošného chlazení. V případě, že je podlahová plocha příliš malá pro zajištění dostatečného výkonu chlazení, je možné využít kombinace se stropním nebo stěnovým velkoplošným chlazením,“ doplňuje Marek Bláha.

Stejně jako při vytápění hraje roli také celková izolace domu. Výsledkem dobře zateplené stavby je teplotně vyvážené domácí prostředí bez výraznějších výkyvů způsobovaných vnějšími vlivy počasí. V zimních měsících tak zateplení udržuje teplo a v létě funguje jako ochrana před přehříváním vnějšího pláště budovy i obytné části domu.

Jaká čerpadla pro chlazení vybrat?

Jednoduchá tepelná čerpadla typu vzduch/vzduch se jednoduše instalují a kromě vytápění zvládají i chlazení nebo čištění a ionizaci vzduchu. Tento typ se hodí především pro malé rodinné domy s otevřenou dispozicí, chaty či chalupy.

Nejjednodušší je chlazení pomocí tepelných čerpadel vzduch/voda. Každé z nich má v chladicím okruhu přepínací ventil, který slouží v zimě při vytápění pro odtávání ledu. Tepelné čerpadlo při odtávání chvíli topí do venkovního výměníku a zároveň v tu chvíli chladí topení. Pokud tento ventil přepnete v létě na delší dobu, získáte tak jednoduše plně funkční klimatizaci. Při ní tepelné čerpadlo například osm hodin pracuje v režimu chlazení a mezitím se několikrát přepne do režimu topení a ohřeje teplou vodu v bojleru. Za den je tak v provozu třeba jedenáct hodin.

Náročnější na pořízení, ale provozně mnohem efektivnější, jsou tepelná čerpadla země/voda. Některá z nich totiž umějí vyrábět teplo i chladit najednou. Za osm hodin chlazení tak tepelné čerpadlo zdarma vyrobí i dostatek teplé vody bez nutnosti přepínat mezi provozem topení a chlazení.

U domů, kde nelze použít systém země/voda, velmi dobře poslouží pro topení a chlazení vzduchové tepelné čerpadlo. Jedním z nejprodávanějších modelů vzduch/voda na našem trhu je švédské tepelné čerpadlo IVT AIR X. Kromě výjimečně vysokého topného faktoru vyniká i nízkou hlučností a funkce chlazení je zahrnuta již ve standardní výbavě.