Již tradičně vystoupili zástupci ČSÚ na tiskové konferenci, která se uskutečnila v rámci 41. ročníku výstavy Země živitelka 29. srpna v Českých Budějovicích.

Předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová se zúčastnila společného jednání představenstva a dozorčí rady Agrární komory ČR. Poté zahájila setkání s novináři, které uspořádala Komora ve spolupráci s Úřadem, krátkým exkurzem do historie zemědělských cenzů. Připomněla, že zemědělská statistika patří spolu s demografickou statistikou k nejstarším statistickým šetřením v historii naší země. Na závěr svého vystoupení poznamenala, že podle statistik ubylo v České republice od roku 2000 téměř 113 tis. ha obhospodařované zemědělské půdy. „Společnost, která ničí půdu, ničí sama sebe. Udělejme vše pro to, abychom v tom nepokračovali,“ řekla. Na její řeč navázal Jiří Hrbek, ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ. Zhodnotil vývoj v zemědělství za rok 2013. Informoval o struktuře vlastnictví půdy, o počtu pracujících v zemědělství, o osevních plochách jednotlivých plodin a o ekologickém zemědělství. V souvislosti s investiční činností zemědělských podniků hovořil o nákupu ICT. „Elektronizace plně postihla i toto odvětví,“ podotkl.

Země živitelka je jedinou výstavou v České republice, která zahrnuje celý zemědělsko-potravinářský sektor. Mezinárodní výstava s dlouholetou tradicí a každoročním počtem 100 tis. návštěvníků patří mezi nejnavštěvovanější akce.

Statistika&My, 9/2014