Jednoduchost, praktičnost, nízké provozní náklady a soběstačnost. Takové jsou trendy moderního bydlení současnosti. Do jaké míry je splňují dnešní pasivní domy? Na to se zeptáme ředitele divize Pasivních domů společnosti NWT, Ing. Karla Havlíčka.
Rychle, chytře, kvalitně…
Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla. Při výstavbě domů to dnes platí dvojnásob. Už dávno nejsou v kurzu stavby na několik let. Lidé chtějí bydlet ve vlastním co nejdříve. A přesně tento požadavek jsou schopny splnit pasivní domy ALPH, ve kterých můžete začít bydlet již za pár měsíců po zahájení výstavby. Ptáte se jak je to možné? Více k tomu řekne ředitel divize Pasivních domů, Ing. Karel Havlíček: „Pasivní domy ALPH stavíme z již předchystaných prefabrikovaných panelů, které vyrábíme z betonu. Jedná se o chytrou tekutou směs s výbornými vlastnostmi, se kterou se velmi dobře pracuje. Tyto panely se vyrábí ve výrobní hale a celý proces tak není závislý na počasí, což celou situaci velmi zrychluje. Vyrobené panely se převezou na samotné místo stavby, kde se poskládají jako lego na předem připravené základy. Poskládání jednoho patra domu je tak možné za pouhý jeden den. Stejným způsobem se poté staví i další patra domů“, dodal Havlíček.
Bydlení v době „koronavirové“
V posledním roce, kdy všechny zasáhla pandemie koronaviru, byl zaznamenán vyšší zájem o bydlení v rodinných domech. Jedním z důvodů je fakt, že rodina se částečně izoluje od okolního světa, ale zároveň může svůj čas trávit svobodně venku na zahradě. Stále ovšem platí, že spousta lidí si vybírá bydlení především na základě svých ekonomických možností, a také na základě lokality svého zaměstnání, tedy zda pracují ve městě, nebo mimo něj.
Jelikož se náklady na bydlení neustále zvyšují, zájem je především o středně velké byty nebo menší rodinné domy, kde se pohodlně vejde čtyřčlenná rodina. Přesně takové mohou být dnešní pasivní domy. Jejich pořizovací cena je sice z počátku o něco vyšší, nicméně z dlouhodobého hlediska se u nich počítá s velkou finanční návratností. Díky využívání obnovitelných zdrojů je totiž dům v podstatě soběstačný a jeho provozní náklady jsou velmi nízké.
Souznění s přírodou začíná být standardem
Lidé se stále více zajímají o to, jak být k přírodě co nejšetrnější, a to se týká i bydlení. Návrháři se tak navzájem překonávají v nápadech, jak vytvořit interiér z nových a neobvyklých materiálů založených na recyklaci, alternativních technologiích a udržitelném přístupu k přírodě. Plasty odsunuli na druhou kolej a do popředí se dostaly přírodní materiály jako dřevo, tráva, bambus apod., které jsou v našich domech zastoupeny v podobě nábytku a také dekorací. Zároveň, abychom byli přírodě co nejblíže, se snažíme do místností dostat co nejvíce světla. V nových i v rekonstruovaných bytech se tak neustále zvyšuje nejen počet oken, ale také jejich velikost. Nejdůležitější místností v domě se stává kuchyně spojená s obývacím pokojem, kde trávíme nejvíce času s rodinou.
Multifunkční obytný prostor
Koronavirová opatření změnila každodenní fungování většiny rodin. Dnešní domy se staly nejen místem pro odpočinek, ale slouží také jako kancelář, školní učebna nebo školka. Z tohoto důvodu je důležité, aby dům fungoval jako multifunkční prostor, který bude vyhovovat všem členům domácnosti. Díky tomu jsou tak oblíbené právě propojené kuchyně a jídelny s obývacím pokojem, které podporují dynamiku každodenního života. Toto uspořádání usnadňuje fungování především rodinám s malými dětmi a těm, kteří pracují z domu. Mohou tak snadněji skloubit své pracovní povinnosti s péči o děti a domácnost a také každodenní rutinu.
Díky otevřenému prostoru, přírodním materiálům a jednoduchému dekoru, se stávají tyto domy čím dál víc populárnější. Zároveň si díky nim nejen více odpočineme, ale můžeme se také lépe soustředit na práci, kterou zrovna potřebujeme v domě dělat.