Švédsko již dnes získává polovinu zdrojů energie z obnovitelných zdrojů a ambiciózní plány této země směřují ke 100 procentům v roce 2040. Skandinávská velmoc tak pokračuje v masivních investicích do solárních systémů, konkrétně pak otevřením největšího solárního parku Sparbanken Skånes Solcellspark

V souladu s vizí společnosti ABB založenou na budoucnosti v bezpečné, chytré a udržitelné energetice firma zahájila spolupráci s největším solárním parkem ve Švédsku Sparbanken Skånes Solcellspark, který vyprodukuje energii pro tisíc domácnosti na jihu země. Na osmi hektarech pokrývajících rozlohu 18 fotbalových hřišť vyrostlo 21 000 solárních panelů. Se svou kapacitou 5,8 MW překonal nový solární park doposud největšího dodavatele sluneční energie v zemi, park Nya Solevi v Gothenburgu.

Unikátní solární elektrárna

Projekt je mezi jinými solárními elektrárnami unikátem – je totiž první soukromou investicí firmy SVEA a první investicí do rozsáhlého projektu solární energie bez účasti státních energetických firem. Nový solární park vyprodukuje dostatek energie pro tisíc švédských domácností a bude využíván také švédskou bankou Sparbanken Skåne, která se zaměřila na soběstačnost v rámci udržitelných zdrojů energie pro své kanceláře.

„Tento projekt je první velkou instalací firmy SVEA a my jsme neskutečně šťastni, že můžeme být součástí této spolupráce na udržitelné budoucnosti. Naší vizí je dodávat obnovitelnou energii co nejjednoduššími způsobem,“ uvádí Erik Martinson, výkonný ředitel SVEA Solar.

ABB vyřešila i distribuci elektřiny

Solární park využívá chytré střídače PVS-120 od firmy ABB, jejichž předností je cloudové propojení se systémem AbilityTM. Ten umožňuje efektivní monitoring, správu a kontrolu pomocí mobilních zařízení. Nový komponent PVS pak zajišťuje flexibilitu konstrukčního zařízení, tedy i rychlou a pohodlnou instalaci a uvedení do provozu za pomoci digitálních technologií. Vysoká spolehlivost a maximální výkon dodávané elektřiny splňuje vysoké ekologické standardy a je ideální pro větší decentralizované solární instalace využívající technologie 1000VDC.

V průběhu dvou měsíců příprav a instalace hrála ABB také zásadní roli ve vývoji řešení distribuce elektřiny. Dodavatel firma Holtab využila své rozvaděče SafeRing od ABB pro zajištění provozní a pracovní bezpečnosti v rozvodných stanicích propojených se solárním parkem do rozvodné sítě.

„Zájem o obnovitelné zdroje energie je na obrovském vzestupu a v ABB jsme vděční za to, že můžeme umožnit přechod na nové energetické platformy. Jsme nadšeni z možnosti přispět našimi technologiemi k rozvoji největšího švédského solárního parku. Udržitelné zdroje energie jsou pro budoucnost klíčové a spolupráce napříč celým dodavatelským sektorem je zásadní pro přechod na nové zdroje elektřiny,“ říká Giampiero Frisio, výkonný ředitel ABB pro chytré technologie.

Solární park Sparbanken Skånes Solcellspark leží u elektrárny Sjöbo poblíž města Tågra a byl uveden do provozu 13. června 2019.