Investiční společnost SFG holding Michala Dědka navýšila svůj podíl v nelahozeveské společnosti ETW, která jako první v Česku přišla s technologií na recyklaci zemědělských a komunálních plastů na regranulát. Díky investici 30 milionů korun získává holding v ETW většinový podíl, a to 54 procent z původních 25 procent. S rozvojem firmy a navyšováním výroby nyní přišla potřeba nákupu nových technologií. ETW díky nim bude moci produkovat materiál pro výrobce strečové a smršťovací fólie s podílem recyklátu alespoň 50 procent.
„Na světě je pouze hrstka firem, kterým se něco obdobného podařilo, a proto jsme se do ETW rozhodli investovat dalších 30 milionů korun. Za to jsme získali majoritní podíl v celkové výši 54 procent. K navýšení investice nás motivoval fakt, že ETW se nebývale daří a že tímto know-how disponuje pouze minimum dalších firem ve světě. Do konce února by měly být podepsány významné kontrakty s předními světovými výrobci potravin a rozjede se dodávka fólií k balení jejich zboží,“ říká CEO SFG holdingu Michal Dědek.
Podíl SFG holdingu ve výši 54 procent odpovídá celkové investici 42 milionů korun. Zbývajících 46 procent drží zakladatelé společnosti ETW – bratři Tomáš a Petr Loudové, kteří mají shodně po 15 procentech, a vůbec první investor ETW, americká společnost Trumont, jejíž podíl činí 16 procent.
„Využití vysoce znečištěných plastů, které po dekády putovaly a stále putují na skládky či do spaloven, bylo od našeho startu v roce 2017 téma, které nás obrovsky lákalo. Toužili jsme najít řešení. Nyní víme, jakým způsobem tyto materiály mechanicky a zároveň technologicky přeměnit na vysoce kvalitní suroviny vhodné pro desítky aplikací napříč odvětvími. Původně igelitový obal se tak po recyklaci může nově stát nádrží na vodu, lavičkou či znovu obalem,“ popisuje Petr Louda.
„Dokázali jsme najít cestu, jak využít jednorázové plasty a přeměnit je zpět na obalové materiály. To je základním kamenem cirkularity plastů a jejich udržitelnosti. Svět potřebuje řešení, která tento koloběh přinesou ve velkém měřítku, a proto je pro nás další navyšování kapacit nezbytné. Zjednodušeně řečeno, vytvořili jsme robota na recyklaci, kterého chceme rozšířit po celém světě,“ doplňuje Tomáš Louda.
Bratři Loudové se před založením společnosti ETW profesionálně věnovali americkému fotbalu, v němž získali několik českých titulů a dokonce reprezentovali Česko na mistrovství Evropy. Oba stále nastupují za tým Prague Lions.
Titul získali i v německé lize amerického fotbalu GFL. V Německu se navíc seznámili s Griffinem Nealem – bývalým hráčem americké ligy NFL a majitelem společnosti Trumont. Firma spadá do konsorcia R.D.Offutt, kterou založil Nealův dědeček. R.D.Offutt je největším pěstitelem brambor v USA a zároveň největším distributorem zemědělské techniky John Deer na světě. Současně se věnuje investicím do inovativních společností.
Michal Dědek si jako andělský investor buduje jméno investováním do impactových a udržitelných startupů. Kromě ETW investoval například do výrobce potravin ze cvrččího proteinu SENS a Cricket Lab či do služby NutritionPro, která klientům zajišťuje krabičkovou dietu na míru podle zdravotního stavu zákazníka. Peníze vložil i do platformy Buildiro, která pomáhá stavebníkům efektivněji shánět stavební materiály, a koncem loňského roku podpořil vzdělávací platformu Edhance