Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo v souvislosti se zářijovou povodní komplexní Strategii obnovy zasaženého území, kterou ve středu přijala svým usnesením Vláda ČR. Škody na majetku obcí, krajů, podnikatelů a vlastníků nemovitostí dosahují téměř 80 miliard korun. Na obnovu majetku samospráv a obydlí MMR ve spolupráci se Státním fondem podpory investic vyhlásilo dotační výzvy programů ŽIVEL 1, 3 a Podpora návštěvnosti postižených oblastí, díky které budou moct turisté čerpat slevu na ubytování v Jeseníkách. V běhu jsou další dva programy, a to ŽIVEL 2 a 4. Komplexní program Podpora obnovy a rozvoje regionů cílí také na dlouhodobé zlepšení podmínek pro rozvoj regionů a zahrnuje další dotační příležitosti pro samosprávy i další aktéry regionálního rozvoje.

Strategie obnovy území

Strategie vymezuje zasažené území, stanovuje hlavní cíle obnovy, formy poskytování státní pomoci prostřednictvím dotačních a úvěrových programů jednotlivých resortů i rozpočtové nároky ministerstev, které se podílejí na obnově. V případě Ministerstva pro místní rozvoj jde o necelých 10 miliard korun. Strategie se věnuje také sociálním dopadům povodní. Její závěry vychází z mapování škod, které provedlo v uplynulých měsících Ministerstvo financí na území všech zasažených krajů.

Celkové škody jsou odhadovány na 68,1 miliardy. Z toho 25,7 miliardy je na státním majetku, 3,8 miliardy krajském majetku, 12,8 miliardy na obecním majetku. Další škody ve výši 14,1 miliardy utrpěli podnikatelé (fyzické i právnické osoby), 10,9 miliardy nepodnikající fyzické osoby a 0,7 miliardy nepodnikající právnické osoby.

Mezi nejdůležitější programy popovodňové pomoci patří program Živel 1 na obnovu obecního a krajského majetku, dále jde o odstranění škod na vodovodech a kanalizaci, na vodních tocích a rybnících (MZe), pomoc domácnostem, sanace škod na zásobování pitnou vodou a likvidace ekologických škod (MŽP), úvěry nebo záruky pro podnikatele (MPO). Řada resortů se také podílí na obnově státního majetku ve své působnosti (např. MD – státní dopravní infrastruktura). Pro realizaci Strategie obnovy území v roce 2024 a 2025 vláda už dříve vyčlenila 40 miliard z rozpočtové rezervy.

ŽIVEL 1

Tento podprogram mohou využít samosprávy na obnovu majetku po krizových stavech. Na rozdíl od již spuštěného ŽIVLU 2 je určený pro ty kraje, kde hejtmani vyhlásili stav nebezpečí. Získané finance mohou samosprávy využít zejména na obnovu poškozené nebo zničené infrastruktury, budov nebo veřejných prostranství. Plánovaná alokace je 5 miliard korun. Výzvu Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo tento pátek 20. 12. a příjem žádostí spustí 31. 1. 2025. Se zpracováním a podáním žádostí budou pomáhat zaměstnanci Centra pro regionální rozvoj, stejně jako v případech ŽIVLU 3 a 4.

ŽIVEL 2

Ministerstvo v reakci na zářijové povodně obratem navýšilo alokaci Živlu 2 z původních 200 milionů na 800 milionů korun. Čerpat je mohou obce a kraje na obnovu povodní poškozeného majetku jako jsou školy, budovy obecních úřadů, komunikace nebo mosty. Program je určený pro samosprávy, kde nebyl vyhlášený stav nebezpečí. Samosprávy mohou z Živlu 2 dostat na jeden projekt až 20 milionů korun, žádat mohou o podporu více projektů. Dotace je poskytována až do výše 70 % skutečně vynaložených uznatelných nákladů akce, přičemž maximální výše závisí na velikosti dané samosprávy. Konkrétně pro obec do 3 000 obyvatel je to zmíněných 70 % způsobilých výdajů, pro obec od 3 001 do 10 000 obyvatel až 60 %, pro obec od 10 001 obyvatel výše až 50 % a pro kraj maximálně 40 % způsobilých výdajů. MMR v tuto chvíli eviduje 11 žádostí o podporu za víc než 85 milionů.

ŽIVEL 3

Dalším významným nástrojem Ministerstva pro místní rozvoj je ŽIVEL 3. Vlastníci nebo spoluvlastníci poškozených domů a bytů budou moci z podprogramu financovat rekonstrukci, koupi nebo výstavbu nového bydlení. Na rozdíl od ostatních podprogramů Živel 1, 2 a 4 v něm mohou žádosti podávat i fyzické osoby, obyvatelé zasažených měst a obcí. Podporu bude možné čerpat formou dotace do výše 3 milionů, zvýhodněného úvěru s úrokem 1–3 % nebo jejich kombinací. Úvěr bude možné získat na náklady, které nepokryje dotace, pojištění a případně jiné účelové zdroje, jako jsou dary a příspěvky neziskových organizací. Podmínky podprogramu dnes odsouhlasila vláda. Státní fond podpory investic vyhlásil výzvu 20. 12. 2024. Program bude realizovat ve spolupráci s Centrem pro regionální rozvoj. Příjem žádostí spustí 17. 2. 2025. Plánovaná alokace je 3,5 miliardy korun.

ŽIVEL 4

Obce zasažené povodní mohou čerpat prostředky také z podprogramu Živel 4. Použít je mohou k pronájmu modulárních nebo mobilních domů a přípravu ubytovacích prostor rychlou rekonstrukcí a údržbou. Určené jsou pro lidi, kteří kvůli povodni přišli o bydlení. Z podprogramu mohou samosprávy a provozovatelé škol financovat také zajištění prostor pro výuku dětí a další aktivity ve veřejném zájmu například zdravotnické služby. Modulární domy jsou vhodné řešení hlavně pro menší obce, kterým chybí alternativní prostory. Na jejich pronájem máme v podprogramu Živel 4 až jednu miliardu.

O dotace z podprogramu mohou žádat hlavně obce a kraje nebo jejich příspěvkové organizace, církevní a náboženské organizace nebo další subjekty, které provozují vzdělávací zařízení. U nejmenších obcí do 3 000 obyvatel může dotace pokrýt až 90 % nákladů, v případě krajů je to maximálně 50 %. Žádosti začalo Ministerstvo pro místní rozvoj přijímat 1. listopadu.

Podpora návštěvnosti postižených oblastí (vouchery)

Tato podpora je určena pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj, konkrétně pro území destinace Jeseníky.  Pomocí voucherů podpoříme ubytovací zařízení, kterým kvůli povodním výrazně ubylo hostů. Každý host může získat slevu na ubytování 300 Kč na noc při pobytu na 2 až 7 nocí. Celková sleva tak může dosáhnout až 2 100 korun na osobu. Program má zvrátit negativní dopady zářijových povodní na cestovní ruch a zmírnit odliv návštěvníků. Ministerstvo pro místní rozvoj zajistilo pro program celkem 10 milionů korun. Dalších dohromady 10 milionů přidají na pořízení voucherů dotčené kraje. To umožní až 66 666 přenocování v ubytovacích zařízeních v Jeseníkách.

Příjemcem dotace budou zmíněné kraje. Administrátorem voucherů bude DMO Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu, z.s., a to pro celé území destinace Jeseníky. Slevy na ubytování bude možné využít v období mimo letní sezónu v průběhu roku 2025 (od 02. 01. 2025 do 30. 06. 2025 a od 01. 09. 2025 do 30. 11. 2025). Voucher může každý čerpat pouze jednou za dobu trvání programu. Při jeho tvorbě MMR čerpalo ze zkušeností s dotačním programem Podpora návštěvnosti destinace České Švýcarsko, který přispěl k zastavení poklesu návštěvnosti Českého Švýcarska a obnovení cestovního ruchu po ničivém požáru v roce 2022. Příjem žádostí o podporu začal 20. 12.