Společnost PROFIKA, která se specializuje na CNC stroje, příští rok oslaví 30 let od založení. Ze skromných porevolučních počátků se brzy stala silným partnerem globálních firem HYUNDAI WIA a HANWHA. Syn spoluzakladatele a vedoucí divize robotizace v PROFICE Jakub Kaufman vysvětluje, které momenty byly pro firmu zásadní a jaké kroky plánují do budoucna.

Do podnikání se zakladatelé firmy pustili ještě před vznikem samostatného Česka, proč si vybrali právě prodej CNC strojů?

Všechno začalo, když můj otec hned po roce 1989 koupil za půjčené peníze konvenční soustruh SS 50 K s možností poloautomatického řízení. První „obrobnu“ rodiče vystavěli z bývalého přístavku prádelny s propojeným prostorem pro slepice. Potom jsme tomuto prostoru už nikdy neřekli jinak, než slepičárna. Začátky byly opravdu skromné, topilo se tam kamny a práce na stroji mnohokrát začínala rozbitím ledu na chladicí kapalině. Telefonovali z budky, prospekty tiskli na vlastní kopírce, jediný počítač musel posloužit celé kanceláři.

Po revoluci firmu přejmenovali na PROFIKA s.r.o. a s kamarádem se dohodli ucházet se o dealerství – zvolili tehdy v tuzemsku prakticky neznámou značku CNC strojů HYUNDAI. Čeští strojaři, továrny a obráběcí dílny v té době znali především české výrobce jednotného označení TOS. Přitom CNC stroje HYUNDAI už v začátcích prodeje v Evropě disponovaly parametry, kterým nemohou konkurovat ani mnohé dnešní stroje.

Nyní společnost PROFIKA prodává mnoho desítek CNC strojů ročně a rozrostla se ve firmu s velkým zázemím s centrálou v Benátkách nad Jizerou a dalšími pobočkami na Moravě a Slovensku.

Jak se relativně nově založené firmě povedlo získat důvěru tak velké a globálně působící firmy, jako je HYUNDAI WIA?

V době před rokem 1996, kdy koncern Hyundai začal v České republice a Slovenské republice vybírat pro své jednotlivé továrny a divize možné dealery, porevoluční podnikání teprve startovalo. Tenkrát jsme mohli výrobci HYUNDAI nabídnout naší odbornost, pracovitost, neomezený čas a zapálení pro věc. A uspěli jsme, dodnes jsme výhradním distributorem jejich strojů pro Česko i Slovensko. V obchodě a spolupráci na takto těžkém trhu, jakým bezesporu obchod a servis s obráběcími stroji je, záleží na výkonu a stabilitě. A PROFIKA slaví příští rok už 30leté výročí, navíc své služby stále vylepšujeme.

Později se přidala také HANWHA Precision Machinery…

Nikdy jsme nechtěli dělat z obchodu se stroji a jejich servisu supermarket. Podle toho, co dnes zákazníci jedním hlasem potvrzují, tak firmy, které dodávají stroje mnoha výrobců, nemohou nikdy ke stroji dodat i odpovídající servisní službu. O dostupnosti náhradních dílů ani mluvit nemusím. Přesto jsme před 17 roky přijali nabídku na zastoupení celosvětově pravděpodobně nejlepšího výrobce dlouhotočných CNC automatů HANWHA. Na to, že nás oslovila, jsme patřičně hrdí. Stroje HYUNDAI a HANWHA se nepřekrývají, ale spíše doplňují. Zvládnutí technické podpory takto výkonných super přesných, krásných strojů, nebylo zadarmo a nebylo dílem několika měsíců. Vytvořili jsme samostatné oddělení podpory programátorům a naučili se obsluhy těchto strojů školit a podporovat.

PROFIKA CNC stroje nejen prodává, ale také poskytuje servis a školí zaměstnance své i zákazníků.

Ano, servis a školení jsou velkou částí pracovní náplně našich zaměstnanců. CNC stroje jsou pro firmu dobrou investicí, díky které zefektivní svůj provoz a výrobu. Na trhu je ovšem trvalý nedostatek odborných pracovníků, kteří umí tyto stroje programovat i obsluhovat. My tuto nevýhodu vyrovnáváme a dokážeme společnostem zaměstnance vyškolit tak, že ihned po zaškolení nastupuje jako výkonná posila celého týmu.

Mnoho českých firem negativně ovlivnil covid, jak jste toto období zvládli v PROFICE?  Neprojevil se například v odřeknutých dodávkách či delších termínech na přepravu?

Po dobu covidu jsme měli, stejně jako mnoho ostatních firem v našem oboru, problémy s prodejem strojů konečnému zákazníkovi. Zatímco jiná odvětví byla státem uzavřena a byl jim alespoň zčásti hrazen provoz (mzdy, nájmy apod.), náš obor nedostal nic. Vždy jsme pracovali s penězi velice opatrně a zbytečně neutráceli. Díky tomu jsme mohli sáhnout do rezerv, abychom udrželi chod firmy a zaručili zákazníkům kontinuální servis jejich strojů. Přestože se dočasně snížily tržby, zvládli jsme v pořádku dostát všem našim závazkům a zamezit propouštění. Hodně jsme dbali na dodržování všech hygienických opatření a aktuálně jsme všichni očkovaní, takže se naši zákazníci nemusí bát nákazy.

Jaké jsou plány společnosti PROFIKA do dalších pěti let?

Letos jsme dokončili stavbu administrativní budovy v Kriváni na Slovensku a začínáme vedle s konstrukcí průmyslové haly. Bude obsluhovat stroji a náhradními díly celé Slovensko. Dále máme koupený pozemek v Novém Jičíně, i tam chceme příští/přespříští rok začít stavět prodejní halu, vše samozřejmě s předpokladem návratu do normálnějších dob.

Kontakt

PROFIKA s.r.o.

Průmyslová 1006
294 71 Benátky nad Jizerou

Tel.: +420 326 909 511

www.profika.cz

Zdroj: časopis CzechIndustry 3/2021