Vymést pavučiny, nasekat dřevo a připravit chalupu na letní sezónu – to je každoroční rutina nejednoho českého chataře, který po zimě přijede zkontrolovat svůj příbytek. Kromě těchto běžných úkonů by se lidé měli věnovat také technickému stavu chalupy. Často totiž zapomínají například na běžnou kontrolu oken, střechy nebo rozvodů, která zabere maximálně desítky minut a může ušetřit spoustu času i finančních prostředků. Ne na všechno ale tuzemští kutilové stačí sami, služby odborníka jsou potřeba například ke kontrole spalinových cest komína. Ta je ze zákona povinná jednou ročně.

Jarní údržba chaty vyžaduje čas a pozornost věnovanou detailům. První návštěva v novém roce bývá nepříjemnou povinností každého chalupáře, chladné zimní měsíce se totiž podepíšou na každé neobývané nemovitosti. Při prvním kroku dovnitř po dlouhé zimě vás nejspíš uvítá výrazný zápach zatuchliny. Většina českých chat a chalup je totiž alespoň částečně ze dřeva, což je přírodní materiál náchylný k plísním.

V takovém okamžiku je do jisté míry lákavé okamžitě otevřít všechna okna a dveře, aby se vzduch rychle obměnil. Mohla by to být ale první závažná chyba. „Přestože je větrání klíčové pro osvěžení vzduchu, je důležité věnovat pozornost teplotě stěn a vnějšího pláště domu,“ upozorňuje Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která se v Česku a na Slovensku věnuje výrobě oken, dveří nebo stínící techniky. Pokud ještě panují nízké teploty, doporučuje větrat krátce a opatrně, aby nedošlo ke kondenzaci vlhkosti na studených stěnách, což by mohlo vést k jejich poškození. Ideální variantou s příchodem teplejších dnů je postupně prodlužovat dobu větrání. „Lidé by měli klidně začít na jedné minutě, nechat zdi natemperovat a zatopit, aby se adaptovaly na vnitřní teplotu a rychle nepopraskaly,“ upozorňuje Přichystal.

Zima může zanechat své stopy taky na komínech, kamnech či krbech. Pokud je chata přes zimu nikým neobývaná a v zimě se netopí, na jaře je na kontrolu nejvyšší čas. „Kominík by měl zkontrolovat spalinové cesty alespoň jednou ročně, tuto povinnost uživatelům dokonce ukládá zákon. V případě krbu či kamen se může vyplatit také návštěva kamnáře. Ten kontroluje například přívod i odvod vzduchu, dvířka, kvalitu těsnění či zda nedošlo k deformaci některých částí zařízení,“ říká Richard Dorazil ze společnosti Hoxter, která se zabývá výrobou krbových a kamnových systémů. Pokud komín neprocházel pravidelným čištěním, zvyšuje se riziko vznícení sazí a následného požáru.

Péči zaslouží fasáda, okna i dveře

Zimní období je pro exteriér nemovitosti velkou zkouškou, a právě proto by chalupáři neměli zapomínat ani na tak banální věc, jakou je fyzická obhlídka pláště budovy. „Působení sněhu a ledu může způsobit trhliny a poškození fasády, okapů, svodů, oken nebo dveří. Chalupě určitě neprospívají stará nebo zkřížená okna bez možnosti větrání,“ říká Přichystal s tím, že pokud lidé objeví na první pohled viditelné škody na plášti domu, měli by neprodleně zajistit jejich opravu, aby se předešlo dalšímu zhoršování stavu a možnému negativnímu vlivu na izolační schopnosti domu.

Zapomenout by chataři neměli ani na střechu. „Letošní zima totiž byla plná střídání mrazů a teplých období, kdy tající sníh opět zmrzl, což může konstrukci poškodit mnohem víc, než kdyby tři měsíce v kuse mrzlo,“ varuje Přichystal. Vlhkost a nízké teploty mohou negativně ovlivnit i nábytek a uložené zásoby ve skříních. Při jarním úklidu je proto důležité nezapomenout na důkladnou kontrolu a čištění nábytku, matrací a jiných částí interiéru, kde se mohou tvořit plísně.

Pozor na mechanická poškození

Poměrně častou nepříjemností spojenou s jarní kontrolou chaty je poškozený vodovodní systém či elektroinstalace. Zde je důležité vyhledat případné praskliny, úniky vody v důsledky jejího mrznutí v potrubí a další známky opotřebení. Ve většině případů mohou za vlhkost ve sklepě po zimě popraskané svody. Základem by měla být raky zkouška všech světel a zásuvek. Bzučení většinou signalizuje krátké spojení, které může vést až k vyhoření zásuvky nebo dokonce požáru.

Pozornost je nutné v neposlední řadě věnovat také garážovým vratům, které stačí opláchnout studenou vodou bez přidání jakýchkoliv chemických prostředků, v případě usazenin je možné použít vodu mýdlovou. „V opačném případě lidé riskují poškození vrat solí, která se dovnitř přes zimu dostala. Samozřejmostí je také kontrola jejich pohonu a zavíracího a zabezpečovacího mechanismu. Komplikovanější práce, jako například seřízení vrat nebo pohonů, by lidé měli svěřit do rukou odborníkům,“ radí Přichystal s tím, že v některých případech stojí náprava podobných pokusů podstatně víc než prvotní kontrola.

Příčinou poškození a technických závad, které se v chatě či chalupě přes zimu objevily, nemusí mít na svědomí vždy jen příroda. Někdy si za problémy mohou lidé sami, když nevhodně zrekonstruují nebo modernizují svou nemovitost. „Majitelé chat a chalup by měli respektovat materiály, ze kterých je jejich nemovitost postavená, a to jak z praktických důvodů, tak z těch designových. Například plastová okna zasazená do starší dřevostavby nedávají smysl z hlediska izolace ani zachování původního vzhledu,“ vysvětluje Přichystal.