Pod záštitou České rady pro šetrné budovy vznikla nová pracovní skupina Timber. Již nyní čítá přes třicet členů a jejím primárním cílem je šířit osvětu a vzdělávat veřejnost v oblasti dřevostaveb a zároveň podporovat jejich výstavbu v České republice. V rámci prvního jednání si skupina určila rámcové priority a garanty aktivit.
„Dřevostavby představují moderní, ekologickou a energeticky úspornou alternativu ke konvenčním stavebním metodám. Pracovní skupina Timber by se měla věnovat vzdělávání a osvětě v oblasti dřevostaveb a jejich zakotvení do legislativního rámce,“ řekla Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy (CZGBC).
Pracovní skupiny České rady pro šetrné budovy mají standartně tři oblasti, legislativní, osvětovou a vzdělávací, které zaštiťují aktivity skupiny. Pro každou oblast si sami členové definují dvě až tři priority a cíle, které mají své odborné garanty.
„Okolo dřevostaveb koluje řada mýtů, proto oceňuji založení této pracovní skupiny a jsem rád, že mohu být garantem hned dvou cílů, které jsme stanovili, a tedy osvěty a boření mýtů a vzdělávání veřejnosti v obecném přehledu o dřevostavbách,“ uvedl Robert Jára, zástupce vedoucího výzkumného oddělení Materiály a konstrukce Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT.
V rámci vzdělávacího pilíře definovala pracovní skupina Timber dvě priority. Vedle obecného přehledu o dřevostavbách sem patří i téma digitalizace. Do oblasti osvěty pak patří i případové studie, které připraví tým České rady pro šetrné budovy, a přiblíží tak úspěšně realizované dřevostavby v České republice i v zahraničí.
Ceně dřevostaveb a nástrojům finanční podpory se bude věnovat legislativní oblast pracovní skupiny pod vedením garanta Pavla Horáka, architekta a jednatele společnosti Prodesi/Domesi, která navrhuje a realizuje dřevostavby. Druhou prioritou legislativního pilíře je téma pojištění dřevostaveb, které v rámci skupiny Timber zastřešuje Petr Kuklík, vedoucí výzkumného oddělení Materiály a konstrukce Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT.
Na základě ustavujícího jednání stanovili členové pracovní skupiny několik cílů a očekávání, mezi které patří zvyšování počtu kvalitních staveb, sdílení zkušeností, bourání mýtů, vzdělávání odborné veřejnosti a zavedení povinnosti začleňovat dřevostavby při výstavbě veřejných budov.
Mezi další pracovní skupiny zastřešené CZGBC patří Brownfields, Hospodaření s vodou, Energie, Cirkulární stavebnictví a šetrné materiály, Zdravé vnitřní prostředí budov a Taxonomie a ESG.