Vyšší zájem o markýzy, pergoly, venkovní žaluzie či inteligentní ovládání. To jsou hlavní trendy uplynulého roku v segmentu stínicí techniky. Podle odborníků rostoucí poptávku po některých řešeních ovlivnila pandemie koronaviru, ale i povětrnostní podmínky uplynulých měsíců včetně ničivého tornáda na jižní Moravě. Do budoucna pak lze očekávat rostoucí oblibu automatizace, která je aktuálně doménou zejména mladších uživatelů. Posilovat podle expertů může i využívání dotačních programů.

Poptávku po stínicí technice v roce 2021 výrazněji ovlivnila pandemie koronaviru. „V jejím důsledku spousta lidí nemohla cestovat jako v předchozích letech, proto se rozhodli zvelebit své domovy a také vylepšit své zahrady, aby na nich mohli strávit svou dovolenou. Proto se výrazně zvýšila poptávka po venkovním stínění, zejména po markýzách a pergolách,“ uvedla výkonná manažerka Svazu podnikatelů ve stínicí technice Štěpánka Lubinová.

Růst poptávky se však v loňském roce projevoval i u jiných druhů venkovního stínění, zejména pak u předokenních rolet a venkovních žaluzií. Vliv na to měla částečně i vlna veder v posledních letech. „Díky tomu zároveň došlo ke zlepšení podmínek pro stínicí techniku v programu Nová Zelená úsporám, a dokonce jejich rozšíření i na bytové domy. To byl další důvod růstu zájmu o toto řešení, na druhou stranu z našeho pohledu o této výhodě zákazníci vědí stále málo a využívají ji zatím spíše nedostatečně,“ doplnila Lubinová.

Růst poptávky po venkovním stínění registrovali v roce 2021 i výrobci. „Dlouhodobě pozorujeme rostoucí zájem o venkovní žaluzie, což se potvrdilo i v uplynulých dvanácti měsících. Meziročně tento segment vzrostl o deset procent, částečný vliv na to mělo i rozšíření sortimentu o nový typ lamely. Naopak pokud jde o předokenní rolety, v tento segment v uplynulém roce spíše stagnoval,“ řekl Petr Přichystal ze společnosti Lomax s tím, že většímu zájmu o předokenní rolety by měla pomoct právě výraznější osvěta týkající se dotačních programů.

Z hlediska konkrétních barevných řešení je podle Lubinové český uživatel spíše konzervativní a do výraznějších barev se u prvků stínicí techniky zatím příliš nepouští. Výjimkou je v tomto směru pouze vnitřní stínění, kde se lidé orientují nejen na větší škálu barev, ale i vzorů. „Na trhu je jich dnes opravdu široké množství. Naopak u venkovního stínění pozorujeme příklon k barevně decentnějším variantám. Venkovní stínění je často doplňováno o screenové rolety, u kterých převládají různé odstíny šedé a ocelově šedé,“ doplnila výkonná manažerka Svazu podnikatelů ve stínicí technice.

Její slova potvrzuje i Petr Přichystal. „V uplynulém roce uživatelé u venkovního stínění nejčastěji sahali po šedých odstínech, konkrétně po variantách basalt grey, light grey a silver. Jedná se o změnu oproti situaci zhruba před třemi lety, kdy byly častější volbou antracitové odstíny. Pomocí nich se uživatelé snažili sladit zbylé prvky pláště stavby, například garážová vrata,“ řekl Přichystal. Podle něj jsou hlavním důvodem změny tohoto trendu vlny veder v posledních letech. Ačkoliv venkovní žaluzie umí odstínit až 96 procent sluneční energie, světlejší lamely pohlcují obecně méně tepla než tmavší odstíny. Ve finále tak mohou lépe posloužit i při otevřených oknech.

V loňském roce šlo podle výrobců také pozorovat větší důraz na odolnost stínicí techniky proti větru. Podle Přichystala na to mělo velký vliv ničivé tornádo na jižní Moravě. „Uživatelé tento aspekt při výběru stínění zmiňovali mnohem častěji než v předchozích letech. Více se tak zaměřovali na ty nejodolnější varianty venkovních žaluzií, potažmo předokenních rolet,“ doplnil.

Podle Štěpánky Lubinové lze v následujících měsících očekávat pokračování trendu zájmu o venkovní stínění zejména pro zahrady a terasy. Z hlediska ovládání pak předpovídá rostoucí zájem nejen o motorizaci stínicích prvků, ale také jejich napojení na inteligentní domácnosti. Toto řešení přitom již není doménou pouze venkovního stínění, čím dál častěji se objevuje i u vnitřních variant. Trend rostoucí obliby napojení stínění na chytrou domácnost potvrzují i výrobci. „Výrazně více ho stále preferují spíše mladší uživatelé, kteří už často s inteligentní domácností nějakým způsobem pracují. Pokud se k tomuto řešení přikloní starší uživatel, je venkovní stínění zpravidla prvním prvkem připojeným k chytré domácnosti,“ uzavřel Petr Přichystal.