Během třetího čtvrtletí stouply platby za energie v průměru na jednoho uživatele o 40 procent. Skokové zdražení energií v tuzemsku už má tak na peněženky Čechů přímý vliv. Vyplývá to z analýzy společnosti Patron GO, která čerpala data od 1881 uživatelů. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v září stoupla meziroční inflace na 18 procent, tedy na nejvyšší hodnotu od prosince 1993. Z toho ceny energií a paliv stouply v září meziročně o 48,8 procenta.

Celkově za energie zaplatili lidé na konci třetího čtvrtletí o 40 procent více než na jeho začátku. Od začátku července do konce září jeden uživatel za energie utratil průměrně 6323 Kč měsíčně. Zatímco v červenci lidé platili za energie 2787 korun, v září to již bylo již 3911 korun, vyplývá z dat Patron GO.

„Je vidět, že enormní nárůst cen energií se už na lidech podepsal. Zvýšení o 40 % za pouhé tři měsíce je velice razantní. Lidé to na svém rozpočtu rozhodně cítí. Stát by měl opravdu reagovat pružněji. Obávám se, že současná opatření vlády jako jsou úsporný tarif či zastropování cen lidem k lepšímu životu stačit nebudou. To nám nicméně ukážou následující měsíce,” tvrdí šéf společnosti Patron GO Lukáš Vršecký.

Z aktuálních čtvrtletních dat ČSÚ k inflaci pak vyplývá, že ve třetím čtvrtletí ceny elektrické a tepelné energie, plynu a ostatních paliv ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostly o 6,6 procenta. Meziročně pak ve třetím čtvrtletí ceny energií a paliv stouply o 42,6 procenta.

Zvedání záloh na energie by ale od října mělo přestat, protože už by se měl projevit tzv. úsporný tarif. Z vyjádření dodavatelů energií vyplývá, že tento státní příspěvek většinou zákazníkům promítnou do nejbližších záloh, které o výši příspěvku sníží. A první záloha, která se lidem sníží, by měla být právě říjnová.

Z červencového výzkumu společnosti Ipsos mezi více než 5000 respondenty vyplývá, že v případě dalšího růstu cen energií plánuje šetřit osm z deseti domácností. Úspory v českých peněženkách řeší společnost Patron GO, která pomáhá lidem najít způsoby, kde mohou ušetřit své peníze. Mobilní aplikace propojená s českými bankami uživatelům ukazuje, které platby mají předražené a navrhuje, jak a za co platit méně. Například je upozorní, že zbytečně přeplácí na pojištění nebo za bankovní služby a navrhne jim úspornější varianty.

„Dokážeme lidem ušetřit každý měsíc peníze. To zvlášť v poslední době, kdy rapidním tempem zdražují nejen energie, ale i potraviny a veškeré služby, Češi vítají. Naší aplikaci využívá již 85 tisíc uživatelů a každý týden se jejich počet skokově zvyšuje,” popisuje šéf Patron GO Vršecký