V každé z nemocnic kraje Vysočina vyroste moderní kogenerační jednotka, která je bude zásobovat teplem. Nemocnice nezaplatí za modernizaci energetického zázemí ani korunu. Celou investici ve výši 60 milionů korun hradí dodavatel, kterým je ČEZ Energo, společná dcera ČEZ ESCO a proslulého třebíčského výrobce kogeneračních jednotek TEDOM.
„Díky této investici si zajistíme část spotřeby tepla nemocnice z moderního zdroje. Navíc tím také stabilizujeme cenu tepla do budoucna, takže uspoříme finance, které budeme moct věnovat na péči o naše pacienty,“ říká ředitel Nemocnice Havlíčkův Brod Mgr. David Rezničenko, MHA.
„Tato investice vznikla jako společný projekt Nemocnice Pelhřimov a ČEZ Energo a nahradí již dosluhující kogenerační soustavu. Výsledný efekt přispěje ke stabilizaci energetické bilance nemocnice,“ dodává ředitel Nemocnice Pelhřimov Ing. Jan Mlčák, MBA.
Slovo kogenerace pochází z anglického co-generation a znamená společnou výrobu elektřiny a tepla, což má ekonomické i environmentální výhody. Kogenerační jednotku tvoří spalovací motor uzpůsobený pro spalování plynu. Motor je napojen na generátor vyrábějící elektrickou energii, která je dodávána ke spotřebě v místě výroby nebo je dodávána do sítě. Motor i generátor produkují teplo, které je systémem chlazení odváděno přes výměník do topného systému nebo využito pro přípravu teplé vody. Zdroj energie je tak využit oproti klasickým elektrárnám efektivněji a s maximální účinností.
„Některé klasické elektrárny nejsou připojeny k teplárenské síti a část tepla vznikajícího při výrobě elektřiny tak zůstává bez užitku. Kogenerační jednotka naproti tomu uvolněné teplo využívá k vytápění nebo přípravě teplé vody. Šetří tím palivo i peníze, a navíc garantuje vysokou účinnost využití energie, která přesahuje 90 procent,“ vysvětluje za ČEZ Energo generální ředitel David Bauer. „Pro ČEZ Energo jde o první zakázku pro krajskou nemocnici. Jsme rádi, že se na takovém projektu můžeme podílet, a získat tak zajímavou referenci do budoucna,“ dodává Bauer.
Kogenerační jednotky – každá o výkonu 1 MWe – budou umístěny v prostorách kotelen nemocnic. Vedle objektů kotelen budou instalovány akumulační nádrže. Proběhne také instalace rozvodů tepla, elektřiny, plynu a další příslušné technologie.
Konkrétní typy kogeneračních jednotek byly navrženy po pečlivém vyhodnocení roční bilance spotřeby obou nemocnic. Podíl kogenerací vyrobeného tepla na celkové spotřebě nemocnice dosáhne v případě Pelhřimova zhruba 70 procent, v případě Havlíčkova Brodu přibližně 60 procent. Vyrobená elektrická energie bude vyvedena do elektrické sítě. V Pelhřimově nahradí kogenerační jednotka starší kogeneraci, která již posloužila svému účelu.
Nyní probíhají projekční práce. Výstavba kogeneračních jednotek bude probíhat ve druhé polovině roku 2020 a s jejich uvedením do provozu se počítá v roce 2021.
Společnost ČEZ Energo provozuje v Česku celkem 129 kogeneračních jednotek s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 109 MWe a tepelným výkonem 135 MWt. Všechny provozované kogenerační jednotky jsou sdruženy do takzvané virtuální elektrárny s centrálním dispečinkem, který je může řídit prakticky jako jeden zdroj. Kogenerační jednotky od ČEZ Energo využívají například teplárny, průmyslové podniky, nemocnice, hotely, školy a také obce, které kogenerační jednotkou doplňují dosluhující zdroje v rámci centrálního zásobování teplem.
Nemocnice Pelhřimov, příspěvková organizace
Nemocnice Pelhřimov je moderní nemocnicí a součástí zdravotního systému Kraje Vysočina. Poskytuje základní a specializovanou péči se zaměřením na problémy pohybového aparátu nejen pro občany Pelhřimova, ale také pro celý region kraje. Počtem ošetřených pacientů se zároveň řadí mezi významné regionální poskytovatele zdravotní péče v rámci České republiky. Má 10 lůžkových oddělení s 340 lůžky, zajišťuje pro Kraj Vysočina onkohematologickou péči, disponuje výborným laboratorním zázemím a oddělením nukleární medicíny. V současné době rozšiřuje svoje aktivity o mobilní paliativní péči v rámci dosahu nemocnice. Pro intenzivní péči slouží 23 lůžek ARO a JIP. Ročně je zde ambulantně ošetřeno přes 170 tisíc pacientů a hospitalizováno kolem 13 tisíc pacientů.
Nemocnice Havlíčkův Brod, příspěvková organizace
Zdravotnické zařízení zřizované Krajem Vysočina, jehož historie se píše od roku 1897, má dnes významné místo v kraji i nadregionálním kontextu. Je velice moderně vybaveno a má vytvořeny kvalitní podmínky pro lékařskou i ošetřovatelskou péči o nemocné v 21. století. Nemocnice disponuje 534 lůžky na 19 odděleních. Řada oddělení je odborně natolik vyhlášených, že se sem sjíždí pacienti z celé republiky. Brodská porodnice patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším v kraji. Ročně je zde ambulantně ošetřeno kolem 230 tisíc pacientů a 19 tisíc jich je hospitalizováno. Počty operací ročně přesáhnou hranici 11 tisíc výkonů. Disponuje Osteologickým centrem pro pacienty z celé Vysočiny. Velmi dobré zázemí pro diagnostiku a výsledky v léčbě nemocných posunuly havlíčkobrodskou nemocnici na evropskou úroveň.