Česká společnost Greenbuddies dokončila práce na výstavbě střešních solárních elektráren na pěti lokalitách v Maďarsku o celkovém výkonu 7,38 MWp v hodnotě 78 milionů korun. Ty budou nově napájet budovy maloobchodního řetězce. Střechy osazené soláry tak kromě nižších výdajů až o 25 % za elektřinu ročně přinesou i snížení negativního dopadu obchodních domů na životní prostředí.

Společnost Greenbuddies, přední český poskytovatel obnovitelných energetických řešení, dokončila práce na fotovoltaických elektrárnách pro obchodní domy maloobchodního řetězce Auchan v maďarských obcích Dunakeszi, Budaörs, Szigetszentmiklós, Székesfehérvár a Törökbálint. Kumulativní výkon instalovaných panelů je 7,38 MWp a hodnota celkové investice se pohybuje okolo 78 milionů korun (3 150 000 eur).

Nové solární elektrárny přinesou obchodním domům významné úspory energie a snížení negativního dopadu na životní prostředí. Vyrobená elektřina pokryje v průměru 25 % celkové roční spotřeby každého nákupního centra a bude spotřebována přímo v místě produkce. V budoucnu by energie ze slunce měla napájet také nabíječky pro elektromobily, jejichž výstavba je u nákupních center v plánu.

„Naši experti byli zapojeni do všech kroků nezbytných k dokonalému výsledku. Pro projekt jsme hned od začátku dodávali naše konzultantské služby, veškerou dokumentaci, povolení, technický projekt, řešili jsme nákup nezbytných komponentů a materiálu až po samotnou stavbu a napojení do sítě. Přímo na místě řídila bezproblémový průběh instalace naše zkušená projektová manažerka Györgyi Molnárová,“ uvedl Aleš Spáčil, spolumajitel Greenbuddies.

„Velkou výzvou pro nás byla malá nosnost střech. Vyřešili jsme ji společně s firmou dodávající lehké a stabilní konstrukce, které nejsou zatíženy nadbytečnými komponenty. Tím jsme celou fotovoltaiku odlehčili. Pro ověření stability byla konstrukce v zájmu maximální bezpečnosti testována ve větrném tunelu,“ pokračoval Aleš Spáčil.

„Každá takto významná stavba nás obohacuje o zkušenosti do příštích projektů. Spolupráce s maďarskými inženýry nám navíc přinesla novou znalost dalšího zahraničního trhu,“ uzavřel Aleš Spáčil.

Solární odvětví v Maďarsku zažilo v loňském roce vůbec nejúspěšnější období. Nově instalovaný výkon FVE za tento rok činil 1,6 GW, což představuje 45% nárůst oproti 1,1 GW z předchozího roku 2022. Celkový instalovaný výkon solárních elektráren tam tak překročil hranici 5,5 GW.

Pro srovnání, celkový instalovaný výkon solárních elektráren v Maďarsku je o více než 50 % vyšší než v České republice, kde činí 3,6 GW. Oba státy se teď nacházejí přibližně v polovině svého plánu, kdy do roku 2030 navrhují navýšení obnovitelných zdrojů energie na konečné spotřebě na třetinu. V Maďarsku by celková instalovaná kapacita solárních panelů měla dosáhnout 12 GW, v Česku pak 8 GW.