Finská energetická společnost Fortum se rozhodla pro modernizaci nízkotlakých turbín v jaderné elektrárně Loviisa. Projekt, jehož realizace se zahájí v roce 2026, je součástí investic do postupných zlepšení, které elektrárně pomohou vyrábět elektřinu spolehlivě až do konce jejího plánovaného životního cyklu. Modernizace turbín, kterou provede Doosan Škoda Power, elektrárně navýší kapacitu o 38 megawatt.

Fortum je náš dlouholetý zákazník a jsme velmi pyšní, že se budeme podílet i na této důležité modernizaci jeho jaderné elektrárny Loviisa. Jadernou energetiku vnímáme jako strategický segment a tento projekt jen potvrzuje, že mu máme co nabídnout,“ řekl Radek Trněný, vedoucí divize Sales Nuclear ve společnosti Doosan Škoda Power.

Modernizace zahrne obnovu osmi nízkotlakých turbínových těles a jejich vnitřních částí. Projekt výrazně zlepší efektivitu výroby elektřiny, aniž by došlo ke zvýšení tepelného výkonu reaktoru. Zaměří se pouze na turbíny, takže neovlivní reaktor ani jadernou bezpečnost.

Doosan Škoda Power je zavedený dodavatel turbín a máme s jeho prací dobré zkušenosti. V předchozím modernizačním projektu nám také dodal vysokotlaké turbíny,“ poznamenal Sasu Valkamo, viceprezident jaderné elektrárny Loviisa.

Práce na modernizaci turbín budou probíhat během pravidelných ročních odstávek. Celková výrobní kapacita jaderné elektrárny Loviisa je nyní 1014 megawatt, modernizace turbín ji zvýší o dalších 38 megawatt.

Jaderná elektrárna Loviisa získala loni v únoru od finské vlády novou provozní licenci do roku 2050. Finsko tak může spoléhat na stabilní, bezuhlíkové a bezpečné dodávky elektřiny z Loviisy i do budoucna. V průběhu nového licenčního období se očekává, že elektrárna vyrobí až 170 terawatthodin elektřiny bez emisí. „Modernizace nízkotlakých turbín je naší první významnou investicí v rámci přípravy na prodloužení životnosti. Naším cílem je, aby elektrárna fungovala po dobu nového provozního povolení stejně stabilně, spolehlivě a bezpečně jako doposud,“ uzavírá Sasu Valkamo.