Globální oteplování naší planety je realitou. Uhlíková neutralita a s tím spojené snížení emisí skleníkových plynů je tématem, které výrazně ovlivní už naši blízkou budoucnost. Proto by mu jednotlivci, vlády, ale i firmy měli věnovat zvýšenou pozornost.

Jsou si toho vědomi i ve společnosti LANXESS, která vyrábí speciální chemikálie. Od svého založení v roce 2004 snížili emise skleníkových plynů na polovinu. A do roku 2040 chtějí být klimaticky neutrální.

Hubert Fink, člen představenstva společnosti LANXESS uvádí, že tento cíl je reálný.  „LANXESS v současné době staví v Antverpách zařízení na rozklad oxidu dusného. Zajímavostí je, že v našich závodech v Indii mění veškeré dodávky energie na biomasu a solární energii,“ vysvětluje Hubert Fink a pokračuje: „Díky těmto projektům a dalším opatřením sníží LANXESS do roku 2025 emise CO2 o celkem 800 tisíc metrických tun. Do tohoto procesu investujeme až 100 milionů eur.“

LANXESS se drží strategie vzdát se závislosti na uhlí

Aby byla společnost šetrnější ke klimatu, plánuje dodávky energie zcela bez uhlí. Začne s tím ve svých závodech v Indii. Rovněž bude pokračovat v postupném ukončení využívání uhlí ve svých velkých chemických parcích po celém světě.

Zajímavostí je, že snížení CO2 bude zavedeno i jako kritérium hodnocení v bonusovém systému pro manažery. LANXESS také svůj výzkum výrazně zaměřuje na klimaticky neutrální procesy a technologické inovace.

„Jako mezinárodní chemická společnost bereme naši zvláštní odpovědnost vážně. To se odráží i v našem ambiciózním cíli,“ vysvětluje Hubert Fink. Ochrana klimatu podle něj ale není jen otázkou odpovědnosti a k naší planetě odpovědného chování. Firmám, které nezačnou hned, ujede vlak. Je to i jedno z měřítek LANXESS pro klienty. Efektivnější využívání zdrojů navíc vede k dlouhodobým úsporám nákladů.

Od svého založení v roce 2004 učinila společnost LANXESS na cestě k uhlíkové neutralitě značný pokrok. Výrazně k němu přispěl i závod na redukci oxidu dusného v německém Krefeldu-Uerdingenu, který byl uveden do provozu v roce 2009. „Uskutečnili jsme ale řadu dalších projektů, vedoucích ke snížení emisí, v našich závodech po celém světě. V různých regionech navíc podporujeme místní iniciativy v boji proti změně klimatu,“ uvádí Hubert Fink.