Téměř polovina majitelů rodinných domů má problém platit za energie. Rostoucí výdaje proto vykrývají omezenou spotřebou. Nedaří se jim ale ušetřit tolik, kolik by si představovali. Řada domácností proto vsadila na fotovoltaiku. Každá čtvrtá dokonce seriózně zvažuje její pořízení (27 %). Vyplývá to z průzkumu agentury Behavio pro Columbus Energy. Majitelé si ale často nevědí rady, jak elektrárnu zafinancovat, a obávají se složité byrokracie. S obojím pomůže dodavatel.    

Češi mají o fotovoltaiku obrovský zájem. Celá čtvrtina vlastníků domů během uplynulého roku začala vážně zvažovat její pořízení. Majitele však podle průzkumu Behavio trápí její vyšší pořizovací cena (59 %), délka návratnosti investice (37 %) i složitá byrokracie (28 %).

Investice do fotovoltaiky se přitom podle odborníků rychle vrátí. „Při současných vysokých cenách energií a využití dotace se návratnost pohybuje od 5 do 6 let.  Životnost zařízení je přitom pětinásobně vyšší. A není to jen o aktuálních cenách energií. Domácnosti přestanou být odkázány pouze na odběr elektřiny ze sítě. Přebytky mohou prodávat. Fotovoltaika jim zajistí větší energetickou soběstačnost i lepší zhodnocení nemovitosti,“ vysvětluje Petr Vaverka, člen dozorčí rady Columbus Energy.

Dotace může pokrýt až 50 % nákladů

Finanční podporu nabízí i stát. Ta je poskytována na pořízení a instalaci nového fotovoltaického systému propojeného s vnitřními rozvody a distribuční soustavou. Ve výjimečných případech lze čerpat dotaci i na síť v tzv. ostrovním systému, bez připojení do distribuční sítě. Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ), který je určen pro vlastníky rodinných domů, pokryje až 50 % nákladů, a to do výše 205 000 Kč. V Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji je dotace o 20 tisíc korun vyšší. Konkrétní částky závisí vždy na velikosti instalace a jednotlivých prvcích. Výše dotace NZÚ je pak následující:

■ Základní instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem – 40 000 Kč

■ Základní instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem – 60 000 Kč

■ Základní instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč

■ Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč

■ Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč

Více než čtvrtinu zájemců odrazuje složitost a nepřehlednost v dotačních programech. S veškerou administrativou zájemcům pomůže dodavatel. „Pro naše zákazníky připravíme všechny potřebné podklady, zejména pak projektovou dokumentaci. Jediné, co od nich potřebujeme, je zřízení elektronické identity občana. Žádost o dotaci je možné podat před zahájením, v průběhu i po dokončení prací a bývá schválena v průměru do jednoho týdne od podání. Po ukončení realizace pak s klientem podepíšeme zprávu o instalaci a uvedení nového zdroje energie do provozu, která slouží k doložení realizace,“ vysvětluje Petr Vaverka. Dotace se vyplácí zpětně po ukončení realizace, nejčastěji do 1 měsíce.

 Financování ekologických řešení

Jelikož se dotace vyplácejí zpětně, většinou do měsíce od ukončení realizace, je nutné, aby zájemci disponovali dostatečnými finančními prostředky. Alternativou může být financování, které zvládne zajistit i dodavatel. Columbus Energy spolupracuje s digitální bankou Inbank podporující ekologické projekty za velmi příznivých podmínek. „Zákazníkům Columbus Energy jsme schopni nabídnout v rámci programu Inbank na eko nejrychlejší úvěr za velmi výhodných podmínek. Mohou si na svůj zelený projekt jednoduše půjčit až 750 000 Kč. První předčasné splacení je zdarma a lze na něj využít načerpanou státní dotaci. Nemusí tak nikam chodit a se vším jim pomůže Columbus Energy,” vysvětluje Michaela Špringerová, obchodní ředitelka Inbank.

Více na: www.columbusenergy.cz