Kdo si myslí, že ještě není možné nic nového a zásadního ve stavebnictví vymyslet, se skutečně může mýlit! Je pravda, že převratných věcí v této oblasti a době, kdy se těžko prodávají i obyčejné cihly, je jak šafránu.
Oto víc je to zajímavé, když takový nový nápad vznikne v této malé zemi, který dokáže nabídnout tak komfortní a přitom jednoduché bydlení, že můžeme bez okolků mluvit o zcela novém životním stylu, na který si budeme muset zřejmě nově zvyknout. A to jak uživatelsky, tak úřednicky. Pomůže nám přežít i ty nejhorší ekonomické a energetické doby, zachovat si slušnou úroveň bydlení, ale také nás donutí změnit názor na skutečně potřebný prostor a naučí nás žít opět spolu s přírodou a jejími materiály. Řeč je o novém stylu klidového, bezstresového bydlení na další stovku let.
Přichází jednoduchý stavebnicový systém z pečlivě upraveného a ošetřeného masivního dřeva, o kterém se skutečně dá říci, že to je dřevostavba se vším všudy. Ještě snad u srubů, jinak jde ve velké míře jen o dřevěné plagiáty, tzv. dřevostavby, jejichž počátek je u ochrany hospodářských zvířat (dnes doplněný sádrokartonem), kde je rostlé dřevo snad jen již v jádru stěny a v krovu. Jinak samé desky z různých jiných materiálů, včetně dřevěného pouze odpadu (štěpky, piliny, ale vše s lepidlem) apod., které umožní darebákům kdykoliv a kdekoliv se jednoduše prořezat dovnitř a vzít si, co je libo!
A už jsme si u těchto tzv. dřevostaveb zvykli i na různé absurdity. Například, že u pórovitých materiálů, mezi které se dřevo právem královsky řadí a jež samo o osobě dokáže perfektně pracovat s difuzí, tlaky, plyny, teplotami, je odborně obalíme “igelitovým pytlíkem” a nazveme to difúzně uzavřený dům. A pro jistotu ještě obydlí s hermeticky uzavřenými plastovými okny raději ještě doplníme klimatizací, rekuperací, čističkami vzduchu atd., aby v něm jeho uživatelé měli dostatek zdravého vzduchu nebo nedostávali různé vyrážky, popřípadě netrpěli respiračními chorobami.
Příslušná odborná firma však vypadá pro laiky, kteří si kvůli její stavbě berou na půlku svého života hypotéku, ještě odborněji. Možná by se měla s nadsázkou věnovat výrobě ponorek. Tam by ji možná ocenili.
Vrcholem malé odbornosti je, že se ještě do takové dřevostavby, jejíž přednost má být právě v rychlosti realizace, nízké ceně a zdravém bydlení, dokonce lejí betonové podlahy, takže hektolitry vody jdou zpět do dřevěných vysušených konstrukcí, ale stavba vypadá pro okruh laiků a veřejnosti kvalitněji. Tento technický a technologický nešvar je rozšířený po celé Evropě a chlubí se jím i renovovaní výrobci. Uživatelé této konstrukce proti selskému rozumu nám pak mohou vyprávět, jak si musí podlahu zateplovat, aby tam nenastydli od nohou, místo aby využili klasické suché podlahové skladby dřevostaveb.
Vrcholem designové omezenosti, jak se o tom můžeme nejednou přesvědčit v zahraničí, je pak nechat venkovní dřevěné obklady tlít, a pak tvrdit, že je to současná móda. Přitom si stačí přečíst jen základy o ochraně dřeva, které by zejména tvůrci dřevostaveb měli mít v malíčku, a bude jasno. V momentu, kdy jsou zničeny buňky dřeva, tak ztrácí tento ekologický materiál se svými mimořádnými přednostmi vůbec ve stavbě význam.
Tomuto všemu dokáže masivní dřevo samo o sobě zabránit. Stačí si jen o něm něco více přečíst a člověk bude překvapen, o jak hodnotný a inteligentní materiál jde. Ten již ničím jiným nenahradíme, vzhledem počínaje. Škoda, že tato země zná především smrk, který se však řadí do podružných pomocných dřevin, nicméně se s ním dobře obchoduje. Jinak se z něho podle autora představeného systému celý byt nebo dům udělat hodnotně a dlouhodobě nedá. Na to by už musela být zvláštní a mimořádně ošetřená konstrukce, která by jeho mimořádné přednosti s náležitou ochranou zachovala.
Na vše výše uvedené myslí autor nového stavebnicového systému, který bude příští rok soutěžit o světové prvenství v novinkách mezi novými technologiemi malých domků.
Tento originální systém, který se vyvíjel více jak 10 let, se skládá z velmi pečlivě opracovaných jednoduchých (výrobně snadných) v základu smrkových dílců, které přes malé kovové prvky lze spojovat ve dvoumetrových roztečích do všech 4 stran prostoru, například o další pokoje. A to hned v počátku při základním pořízení nebo pak v průběhu užívání stavby. Třeba při zvýšení počtu členů rodiny.
Mezi hlavní nosné sloupy se pak jednoduše vkládají výplňové stěnové dílce, a to buď v jednoplášťovém provedení, nebo pro náročnější spotřebitele ve dvojitém plášti (může se kdykoliv dodatečně doplnit nebo jednotlivé dílce zaměnit). Vzniká tak u této jednoduché stavby další paradox, že tímto způsobem provedená zdvojená konstrukce dosáhne daleko lepších izolačních parametrů, než mají klasické současně používané stavební technologie. Příklad: stále ještě používaná dvojskla se zde promění ve čtyřsklo, a to ještě navíc s temperovanou štěrbinou, která nejen vyrovnává vlhkost v plášti, ale zvyšuje zdravou infiltraci (výměnu) vzduchu v obytném prostoru.
V případě pořízení domku v plné výbavě obdrží uživatel obesklenou metrovou terasu po celém obvodu domku (5. sklo v plášti!), která zvýší izolaci vlastního obytného prostoru do takových hodnot, že to zaskočí i speciality, kteří se této problematice věnují. Navíc se v zimních měsících u tohoto provedení při ostrém úhlu slunečního záření terasa rychle zahřívá a ohřátý vzduch přirozeně cirkuluje kolem obytného jádra. Co to udělá s úsporou energie je velmi příjemným překvapením z již reálného provozu.
Stěnové obvodové dílce mohou mít různé vlastní ekologické výplně, ať již například ze skla, kamene, cihel, dřevěných profilů, ale vždy s patřičnou izolací. Takže i mladý člověk začínající s vlastním bydlením finančně dosáhne na základní konstrukci v potřebné velikosti, kterou může kdykoliv později za málo peněz doplňovat a rozšířit – dílce mají stále stejné rozměry.
Systém při plném vybavení disponuje 5 skly (!), klimatickou teplotní zónou a temperovanou
štěrbinou obvodové stěny a několikerým odvětráváním – atributy, které asi žádný podobný objekt ještě nemá ani v úmyslu řešit, natož ho mít v konstrukci.
Pokud se tedy např. bavíme o tepelné izolaci a energetické úspoře, je v předstihu před ostatními současně používanými stavebními technologiemi a konstrukcemi.
Systém je na přání plně energeticky samostatný a plně demontovatelný, což umožňuje použít problematických pozemků a využít pouze jejich levný dočasný pronájem (zahrady, sady, výluky, atd.), a to vždy s patřičnou konzultací na příslušném stavebním úřadě.
Příklad začínající sestavy a její možné pozdější rozšíření je zjevné na přiložených vizualizacích. Protože jde o nový unikátní systém, který obsahuje řadu skrytého i viditelného know-how, jeho výrobu, montáž a prodej může v ČR provádět pouze autorizovaný pečlivě zaškolený subjekt. Autor řešení rád poskytne potřebné informace zájemcům.
Jelikož jde o ekologický program zcela nového stylu bydlení, a to nejen určený pro ČR, počítá se s řadou zkoušek a měření nejen v ČR, ale i v Evropě a dle platných technických a normativních parametrů. Právě probíhá výroba ověřovací série, která má mimořádné vlastnosti tohoto „pohodového“ systému budoucnosti stavebnictví potvrdit již v praxi.
Další informace k možné licenční výrobě jen na základě písemného vyžádání a specifikace – systém je pod informační ochranou.
Autorem řešení stavebnicového systému je Jan Sehnoutek, bývalý pracovník ve VVÚD, s řadou mezinárodních ocenění a s cca 50letou praxí v oboru.
*
Paradoxem je, že právě v této zemi, která si potrpí na zavedené a ověřené (i když často retro) věci, se mohou rodit tak zásadní novinky, a to jak ve stavebnictví, tak v energetice, viz. https://efektivniuspory.cz/k-diskusi-a1-energy-solarni-jadro-pochazi-paradoxne-z-ceske-republiky//
Pavel Prokop
Zdroj: časopis CzechIndustry 2/2024