Ministerstvo průmyslu a obchodu podepsalo s firmou Deloitte Advisory smlouvu na zhotovení Studie dopadů Fit for 55 na hospodářství ČR. Tato studie napomůže určení nákladově optimálního postupu k dosažení národních cílů Zelené dohody pro Evropu a eliminaci případných negativních dopadů v sociální a ekonomické oblasti.
EU plánuje dosáhnout v roce 2050 uhlíkové neutrality tak, jak to předpokládá Zelená dohoda pro Evropu. Česká republika společně s ostatními zeměmi EU připravuje postupy, jak k tomuto cíli dospět. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo ve spolupráci s příslušnými oborovými svazy na konci roku 2020 Studii dekarbonizace ekonomiky ČR, která byla později prezentována na Radě hospodářské a sociální dohody ČR (Tripartita).
Aktivity Ministerstva průmyslu a obchodu pokračovaly v několika směrech. Jedním z nich je rovněž příprava studie dopadů. Práce na studii jsou rozděleny do dvou etap.
V první etapě se provede důkladná rešerše existujících zdrojů dat a návrhů opatření z balíčku Fit for 55. Posoudí se významnost dopadů jednotlivých opatření na různá odvětví. Budou se posuzovat dopady hlavně do oblastí jako jsou energetika, doprava, výroba automobilů a dopravních prostředků, hutnictví, těžba, výroba stavebních materiálů, chemický průmysl, průmysl zařazený v EU-ETS, ostatní průmysl, zemědělství, lesnictví, stavebnictví, služby, obchod, veřejná správa a domácnosti.
Ve druhé etapě se vytvoří pro daná odvětví modely dopadů. Připraví se nákladové křivky úspor emisí skleníkových plynů podle použitých technologií a příslušných výrobků. Na základě těchto modelů se odhadne výše investic potřebná pro jednotlivá odvětví k dosažení plánovaných cílů. Při vyhodnocování dopadů se bude klást důraz na zaměstnanost, konkurenceschopnost daného odvětví a spojené neinvestiční náklady.
Na projektu budou spolupracovat nejen specialisté z Ministerstva průmyslu a obchodu a Deloitte Advisory, ale také zástupci oborových svazů a komor. Výsledná studie spolu s dalšími materiály, na kterých Ministerstvo průmyslu a obchodu pracuje, bude použita k hledání nákladově optimální cesty k dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050 v souladu s cíli uvedenými v Zelené dohodě pro Evropu.