Jak efektivně snížit výdaje na energie? LAMA energy je jedním z dodavatelů, který už téměř rok nabízí u elektřiny a zemního plynu měsíční tarify. Její produkt Garant měsíc pro zákazníky generuje, ve srovnání se standardními tarify, velmi zajímavé úspory. Za prvních šest měsíců roku 2024, kdy jsou ceny tohoto produktu známé, se drží hluboko pod cenami, které nabízejí dodavatelé ve smlouvách uzavřenými na dobu neurčitou i pod fixními tarify.

Zatímco průměrná cena za 1 MWh silové elektřiny u tarifu Garant měsíc je 2805 korun včetně DPH, u základního tarifu dominantního dodavatele, společnosti ČEZ, činí cena bez fixace 4792 Kč a u dvouleté fixace aktuálně 4344 Kč včetně DPH. Rozdíl je tedy markantní. U zemního plynu nejsou rozdíly tak výrazné, ale zejména pro domácnosti, které plynem topí, je úspora rovněž významná. Bonusem produktu Garant měsíc je, že je možné jej kdykoli opustit, kombinuje tedy výhody tarifu bez závazků s výhodnými cenami.

Jaká je cenotvorba u tarifu Garant měsíc? Cena komodity, za kterou zákazník platí, je odvozena od částky, za kterou se zemní plyn či elektřina obchoduje na burze desátého kalendářního dne dva měsíce před zahájením dodávky pro příslušný měsíc. 11. dubna tedy byla stanovena cena, která bude platit po celý červen. Na webových stránkách LAMA energy je v přehledné tabulce stanoven celý proces tvorby ceny jak u elektřiny, tak u zemního plynu. Týká se samozřejmě té části ceny, která se platí za komoditu, tedy bez distribučních poplatků.

„Hlavní výhodou produktu Garant měsíc je jeho naprostá transparentnost. Zájemce zná cenu dané komodity dva měsíce předem a může si ji snadno najít na našich webových stránkách. Stávajícím odběratelům ji rozesíláme automaticky hned po jejím uveřejnění. Produkt Garant měsíc je také silně prozákaznický: v případě nepříznivého vývoje cen na burze může zákazník po měsíci smlouvu vypovědět a přejít na fixní tarif,“ popisuje hlavní princip tohoto tarifu Jakub Tobiáš, marketingový ředitel LAMA ENERGY GROUP.

Dodavatel energií LAMA energy začal tento produkt nabízet v červnu minulého roku a po celou dobu se dosud udržel hluboko pod cenami standardních tarifů na neurčito i fixních tarifů uzavíraných na delší období. Platilo to i při přechodném zvýšení cen na začátku topného období, které prověřilo funkčnost a výhodnost tohoto druhu dodávek energií. A vysoce konkurenční je i nyní, kdy řada dodavatelů snižuje platby u svých fixních tarifů.

„Produkt je velmi výhodný. Samozřejmě vyžaduje, aby se zákazníci v energetice alespoň základně orientovali a byli schopni případně zareagovat na vývoj na trhu. LAMA energy, která za zákazníky tento produkt hlídá, jim může nabídnout změnu z produktu Garant měsíc na klasický fixovaný produkt, případně si mohou sami zvolit jiného dodavatele,“ upřesňuje Jakub Tobiáš a dodává: „Díky tomu, jak je náš produkt jednoduchý a transparentní, není problém jeho fungování rychle porozumět. A co je zásadní, šetří peníze. A to na úrovni tisícikorun korun na megawatthodinu u elektřiny a velmi výhodný je i u zemního plynu.“.

Měsíční tarify, které kromě LAMA energy nabízí několik dalších dodavatelů, už přilákaly za rok, co jsou v nabídce, desetitisíce zákazníků a jejich počet se neustále zvyšuje. Minimálně za zkoušku stojí všem odběratelům, kterým končí fixace u jejich stávajících dodavatelů, a rozhlížejí se po nových. Lze očekávat, že přinejmenším do začátku příští topné sezony ceny energií významně neporostou a zkušenost z minulé zimy ukázala, že jsou konkurenceschopné i během topné sezony.