Přezdívaný „Létající tygr“ vzdává hold nejen svému nápadnému černo-zlatému provedení, ale také jeho uvedení na trh v roce Tygra. Volkswagen Group China odhalil svůj první prototyp elektricky poháněného dronu pro cestující s vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL). Společnost tak nastavuje novou etapu ve vývoji plně elektrických a udržitelných konceptů individuální mobility. V roce 2020 zahájil Volkswagen Group China projekt „Vertikální mobility“ s cílem vyvinout řešení mobility pro budoucnost. To zahrnuje trh městské letecké mobility a rozšíření městské dopravy ze silnice do vzduchu. Po intenzivních výzkumných, koncepčních a vývojových pracích nyní projektový tým vyvinul svůj první prototyp pro testování ve vzdušném prostoru – V.MO.
Koncepce prototypu vychází z již existujících řešení pro autonomní řízení a bateriových technologií pro bezemisní mobilitu. Model je navržen jako kvalitní konfigurace X-wing, o délce 11,2 m a rozpětí křídel 10,6 m. Pro let je dron vybaven deseti rotory. Má osm rotorů pro zdvih a dva pro pohon. Koncem tohoto roku skupina provádí řadu letových testů pro technickou optimalizaci. Vylepšený prototyp podstoupí rozsáhlejší testovací lety koncem léta 2023. Ve své finální verzi by plně elektrický a automatizovaný eVTOL mohl přepravit čtyři cestující plus zavazadla na vzdálenost až 200 km.
Dr Stephan Wöllenstein, generální ředitel Volkswagen Group China, uvedl: „Tímto pilotním projektem posouváme dlouhou tradici vývoje, designu a inovací společnosti Volkswagen na novou úroveň vývojem prémiového produktu, který odpovídá potřebám vertikální mobility našich budoucích technologií. Jedná se o přelomový projekt, který náš mladý tým čínských odborníků postavil od nuly. Nejen, že se používají nové konstrukční koncepce a materiály, ale vyvíjejí se také nové bezpečnostní standardy, které nově definují celý proces vývoje a zajišťují inovace. Představením tohoto působivého prototypu – V.MO – jsme dosáhli prvního milníku na naší vzrušující cestě k mobilitě v městském vzdušném prostoru a poskytli jsme ukázkový příklad naší mise ´Z Číny, pro Čínu´. Z dlouhodobého hlediska chceme dovést tento koncept k sériové vyspělosti a jako ´létající tygr´ převzít průkopnickou roli na tomto novém a dynamickém trhu mobility.“
Volkswagen Group China důsledně rozšiřuje své místní výzkumné a vývojové kapacity i své softwarové know-how, aby byl schopen rychleji reagovat na přání zákazníků a výrazně zvýšit tempo inovací. Projekt „Vertikální mobilita“ vyžaduje interdisciplinární a inovativní myšlení v nové oblasti – skupina proto vytvořila mladý tým čínských odborníků, aby projekt posunuli vpřed. Tým podporují čínští partneři, jako je Hunan Sunward Technology, dceřiná společnost Sunward Group se sídlem v Hunanu. Společnost se specializuje na vývoj a prodej letadel pro všeobecné letectví a související služby a je lídrem na trhu lehkých sportovních letadel.
Městská letecká mobilita je rychle rostoucí trh, který se snaží využívat vzdušný prostor pro přepravu na krátké a střední vzdálenosti, zejména ve velkých městech a mezi nimi. V Číně bude hrát důležitou roli v budoucnosti městské a komunální dopravy v přetížených velkoměstech. Očekává se, že během první fáze komerčního využití bude V.MO nabízen jako prémiový produkt pro bohaté technicky zdatné zákazníky v Číně, například v provozu VIP kyvadlové dopravy. Letecká vozidla eVTOL budou schopna přepravovat cestující rychleji, efektivněji a flexibilněji než v současnosti dostupné pozemní způsoby dopravy. Volkswagen Group China bude v rámci projektu Vertical Mobility spolupracovat s příslušnými čínskými úřady na získání příslušných povolení.
Zdroj: eMove360°