Úspory energií, snižování nákladů na vytápění, modernizace a s tím související výměny oken a dveří v rodinných i bytových domech. Jak vybrat vhodné produkty, co nabízejí nejmodernější technologie, a kolik peněz lze získat na tyto inovace formou dotací? Již v září nabídne nepřeberné množství variant, produktů i možnost bezplatného poradenství s odborníky stavební veletrh FOR ARCH. Proběhne ve dnech 19. až 23. září na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD.

Okna v našich domovech už dávno nejsou pouze prvky zajišťující nám přirozené světlo v místnostech a co možná nejpříjemnější pohled do světa kolem. Jejich dynamicky se vyvíjející technologie nabízejí stále více vlastností, které pomáhají domácnostem k vyšší bezpečnosti, úsporám za vytápění nebo k omezení hlučnosti z okolí domu. Výměna oken a také dveří je v současnosti aktuální otázkou v tématu energetických úspor, ekonomičtějšího provozu domů a bytů a modernizace bydlení v republice.

„Stavební veletrh FOR ARCH je jediným místem v Česku, kde se sejdou současně výrobci a dodavatelé produktů a technologií z několika zemí Evropy, odborníci z více stavebních odvětví i poradci pro tematiku dotačních titulů a jejich možností. Našim návštěvníkům umožníme také letos získat bezplatně informace a rady a seznámit se osobně s nabídkou trhu. Okna, dveře, stínicí technika a další s nimi související odvětví budou významnou součástí letošního 34. ročníku FOR ARCH,“ řekla ředitelka veletrhu Kateřina Maštalířová.

Ještě užitečnější dotace

Od září se spustí nová etapa programu Státního fondu životního prostředí ČR Nová zelená úsporám, který slibuje výhodnější podporu úsporných opatření a ještě jednodušší administraci žádostí. Na dotaci dosáhne více domácností, a to díky 55 miliardám z Modernizačního fondu, které zdrojově program pokryjí. Nabídka podporovaných oblastí se rozšíří o výměnu starých plynových kotlů za tepelné čerpadlo, navýší se podpora zateplení i dalších úsporných opatření. Zjednoduší se požadavky na proces vyřízení žádosti, a to tím, že odpadne povinnost předkládat faktury a ve většině případů i projektovou dokumentaci.

Do kategorie zateplení v případě udělování dotací spadají také výměny oken, vstupních a balkonových dveří a jiných stavebních otvorů. Taková obměna je výraznou úsporou nákladů, která může dosáhnout až 30 procent. Je potřeba ale správně vybrat a nešetřit na nákladech za instalaci. Ta je totiž podle odborníků důležitější než samotná volba materiálu, ať již sáhnete po plastu, dřevu, hliníku nebo různých kombinovaných variantách. Zásadní jsou informace o tepelněizolačních vlastnostech, parametry rámů oken (hloubka a počet komor) i parametry zasklení. Kdo si chce pomocí nových oken zajistit také zvýšení bezpečnosti domácnosti, může sáhnout pro modely s ochrannými prvky – mechanickými či elektromagnetickými.

S čím také odborníci na veletrhu FOR ARCH poradí? Například jak svůj domov s novými okny správně a účinně větrat, aby bylo domácí klima optimální. Okna s izolačními trojskly jsou totiž mnohem těsnější než okna starších typů, a proto se domácnost regulovaně nevětrá. „Větrat okny se má krátce, intenzivně, otevřením všech oken a nejlépe průvanem. Zpravidla stačí doba do pěti minut, ale záleží na venkovní teplotě. V průběhu dne větrejte třikrát až čtyřikrát (dle potřeby). Během větrání mají být okna dokořán a topení vypnuto. Trvalá ventilace pootevřenými okny není tak účinná. Větrat se musí vždy venkovním vzduchem, který obsahuje méně vlhkosti než vzduch v místnosti, nikdy ne vzduchem z jiného obývacího prostoru,“ radí Kateřina Šimková, manažerka pro export a marketing české firmy H&M, společnosti s více než třicetiletou tradicí vlastní výroby plastových a hliníkových oken. Ta představí v Letňanech na veletrhu nejen stávající produktové řady oken, ale také exkluzivní zimní zahrady, zastřešení a jako novinku bioklimatickou pergolu nazvanou Filigra 120.

Ve dnech 19. až 23. září se v Letňanech budou prezentovat také obory elektroniky a zabezpečení, stavby, dřevostaveb, fotovoltaiky či bazénů a vytápění. Nebudou chybět poradenská centra pro různé obory i doprovodný program pro odborníky i širokou veřejnost. V souběhu s veletrhem FOR ARCH se bude konat také veletrh FOR INTERIOR, který představí všechny druhy nábytku a bytového vybavení. Více na www.forarch.cz.