Čistě elektrický vůz ŠKODA ENYAQ iV disponuje efektivní pohonnou technikou a ve svém segmentu vynikající aerodynamikou. Díky tomu nabízí dojezd více než 520 kilometrů v režimu WLTP. Pro optimální účinnost vozu jsou ideální venkovní teploty mezi 20 až 30 stupni Celsia. V zimním období se dojezd elektromobilů o něco zkracuje, neboť elektřina z baterie je potřebná k vytápění interiéru či správnému temperování baterie. Pomocí vhodných opatření a na přání dodávané výbavy lze ovšem zkrácení dojezdu při nízkých teplotách snadno minimalizovat.

Axel Andorff, vedoucí MEB projektů, říká: „Jízda v zimním období klade vysoké nároky i na tak moderní vůz, jakým je ŠKODA ENYAQ iV. Zatímco model se spalovacím motorem k vytápění interiéru využívá odpadní teplo motoru, elektromobil čerpá potřebnou energii z trakční baterie. Elektrickou energii spotřebovává také teplotní management baterie, což má rovněž vliv na dojezd vozu. Díky vylepšené regulaci teploty baterie novým softwarem, na přání dodávaným tepelným čerpadlem nebo několika jednoduchým opatřením, které může řidič provést sám, lze však pokles dojezdu v zimním období výrazně snížit.“

ŠKODA ENYAQ iV přesvědčí dojezdem vhodným pro každodenní použití i dlouhé cesty. Například ENYAQ iV 80 s lithium-iontovou baterií o kapacitě 82 kWh ujede na jedno nabití baterie více než 520 km (v režimu WLTP). V zimním období se však dojezd elektromobilů částečně snižuje zejména tím, že sofistikovaný systém tepelného managementu musí udržovat baterii v optimálním teplotním rozmezí.

K tomu se, stejně jako k vytápění interiéru, využívá energie z baterie. Na rozdíl od modelů se spalovacími motory nemohou elektromobily k tomuto účelu využívat odpadní teplo motoru. Ideálním řešením je však tepelné čerpadlo, které je pro ENYAQ iV součástí volitelné výbavy, a které teplý vzduch vyrábí stlačováním CO2. Tímto způsobem se vyhřívá interiér, aniž by se spotřebovávala energie z baterie.

Vylepšený teplotní management baterie díky novému softwaru

Aby byl umožněn optimální výkon, účinná rekuperace a co nejrychlejší nabíjení stejnosměrným proudem na rychlonabíjecích stanicích, je trakční baterie vozu ENYAQ iV udržována v ideálním teplotním rozmezí. Nová verze softwaru vozu dále optimalizuje tepelný management baterie, čímž prodlužuje její životnost a zvyšuje dojezd při zimních teplotách. Tento nový software bude instalován i do již dodaných vozů ENYAQ iV. Značka ŠKODA garantuje, že baterie bude mít i po osmi letech nebo 160 000 najetých kilometrech minimálně 70 % své původní kapacity. Pro lepší ochranu baterie se při každodenním používání doporučuje nabíjet co nejčastěji maximálně na 80 %.

Správná příprava na jízdu v zimě s vozem ŠKODA ENYAQ iV

Pomocí jednoduchých tipů může řidič vozu ENYAQ iV jeho dojezd v zimě výrazně zvýšit. Pokud je vůz zaparkován v garáži, není třeba baterii a interiér vyhřívat tolik jako při parkování venku. Kromě toho lze předehřívání interiéru naprogramovat nebo zapnout pomocí aplikace MyŠKODA. Pokud je během předehřívání zapojen nabíjecí kabel, ENYAQ iV nečerpá z baterie žádnou energii. Před jízdou je také vhodné zkontrolovat tlak v pneumatikách a odstranit případné nepoužívané příslušenství, jako jsou třeba střešní nosiče. Podhuštěné pneumatiky totiž mají vyšší valivý odpor a zvyšují tak spotřebu energie. Další potenciál úspor nabízí režim Eco, který snižuje výkon klimatizace Climatronic a omezí výkon motoru tak, aby maximální rychlost vozu byla 130 km/h. Řidič samozřejmě může toto nastavení kdykoli změnit výraznějším stiskem akcelerátoru (tzv. kickdown).

Užitečné tipy pro další úsporu energie

Pokud při nižších teplotách za jízdy zapnete na přání dodávané vyhřívání volantu a sedadel, lze zároveň o něco snížit teplotu vyhřívání interiéru a tím ušetřit energii. Pokud jedete sami, má smysl také pomocí 2-zónové nebo 3-zónové klimatizace Climatronic vyhřívat pouze prostor řidiče.

Prediktivní adaptivní tempomat Adaptive Cruice Control (ACC), který je součástí Travel Assist, šetří energii plynulou jízdou a konstantní rychlostí. Asistent rovněž rozpozná rychlostní limity, zatáčky nebo kruhové objezdy a vůz ENYAQ iV včas přibrzdí nebo ho nechá naopak „doplachtit“. Při jízdě ve městě je vhodné využívat jízdní režim B, který díky maximální rekuperaci získává nejvíce energie. Nízký jízdní odpor vozu ENYAQ iV také umožňuje při jízdě mimo město nebo po dálnici často využívat k dlouhé fázi „plachtění“ pouze kinetickou energii. (20.12.2021)

Obr. Aby byl umožněn optimální výkon, účinná rekuperace a co nejrychlejší nabíjení stejnosměrným proudem na rychlonabíjecích stanicích, je trakční baterie vozu ENYAQ iV udržována v ideálním teplotním rozmezí. Nová verze softwaru vozu dále optimalizuje tepelný management baterie a zvyšuje její dojezd při zimních teplotách, a stejně tak prodlužuje životnost baterie. V budoucnu bude nový software instalován rovněž do již dodaných vozů ENYAQ iV.