Společnost 2 JCP z Račic u Štětí spolupracuje s německým Siemens Energy na vývoji jejich vodíkového elektrolyzéru Silyzer 300 už od roku 2020. Dva roky trvající engineering byl nyní završen podpisem stomilionového kontraktu na výrobu a kompletaci tří elektrolyzérů. Siemens Energy od roku 2023 plánuje jejich sériovou výrobu, ta má potenciál přinést do 2 JCP další až dvě miliardy tržeb ročně.

První tři kompletní elektrolyzéry Silyzer 300, které pro Siemens ve 2JCP postaví, poputují do dánského Kassø, kde vzniká první velkokapacitní komerční zařízení na výrobu e-Metanolu na světě (více zde), bude se v něm mimo jiné vyrábět palivo pro první e-metanolovou flotilu Maersk. Elektrolyzéry Silyzer 300 by račický závod měly opustit v březnu až květnu 2023.

„Stali jsme se tak strategickým dodavatelem Siemensu a v horizontu dvou až tří let bychom pro ně mohli začít sériově vyrábět až padesát takových zařízení, což pro nás představuje potenciál zhruba 2 miliard korun ročně. V Račicích proto postavíme novou výrobní halu a v závodě v Třebíči chystáme rekonstrukci stávajících hal, abychom dokázali zakázky Siemens Energy pokrýt,“ říká obchodní ředitel 2 JCP Jan Pačes.

Silyzer 300 od Siemens Energy je velký elektrolyzér pro průmyslové využití o příkonu 17,4 MW schopný produkovat více než 300 kg zeleného vodíku za hodinu. Funguje na principu elektrolýzy PEM a výsledné zařízení o rozměrech 15 m x 7,5 m dokáže efektivně měnit nadbytečnou energii z obnovitelných zdrojů na vodík. Siemens Energy na vývoji technologie pracoval od roku 2011, čeští strojaři stáli za optimalizací designu packingingu zařízení. Know-how v podobě klíčového procesu chemické elektrolýzy nadále drží Siemens Energy, který pro sériovou výrobu jader elektrolyzéru momentálně v Berlíně buduje gigatovárnu (více informací zde). Výroba a kompletace celých zařízení okolo jádra od Siemens Energy by potom měla probíhat v Račicích. „Poptávku na engineering a dodávky pro elektrolyzér Silyzer 300 jsme dostali napřímo od nově vznikající pobočky Siemens Energy New Energy Business v roce 2020, stalo se tak díky naší dlouhodobě úspěšné spolupráci se Siemens Energy v oblasti komponent pro plynové turbíny,“ dodává Jan Pačes.

2 JCP se po útlumu tradičního energetického průmyslu v době covidové pandemie začala specializovat na segmenty čisté energetiky, výsledkem je právě spolupráce se Siemensem, se švédskou společností Meva na projektu zelených biomasových elektráren například pro IKEA v Polsku nebo norským Midsund Industriservice na projektu atmosférických nádrží pro zachytávání CO2.

Siemens patří mezi průkopníky vodíkového byznysu. Elektrolyzéry Silyzer 300 najdou uplatnění ve velkých parcích na výrobu vodíku, které se aktuálně budují nebo plánují po celém světě. Vedle vodíku pro průmyslové užití se v nich dalšími chemickými procesy může vyrábět také e-amoniak, e-metanol nebo e-fuel (zelené palivo).