Každý rok končí na skládkách nespočet vodoměrů a měřidel tepla, přestože by mohly po jednoduchém ověření sloužit dál. Většina spotřebitelů je po pěti letech, kdy končí platnost těchto zařízení, zbytečně vyhazuje. Ověření v metrologickém středisku přitom umožňuje jejich další využití, což šetří nejen suroviny a peníze, ale i životní prostředí. Povědomí Čechů o této možnosti ale zůstává nízké, podíl recyklovaných měřidel se pohybuje zhruba na hranici patnácti procent.

Koupit vodoměr nebo měřidlo tepla, počkat, až vyprší platnost ověření, a pak zařízení vyhodit do kontejneru. Podobným způsobem přemýšlí většina Čechů. Standardní platnost ověření bytových vodoměrů je sice stanovená na pět let, tím ale funkčnost zařízení skončit nemusí. Ekologickou možností je nechat měřidla znovu ověřit v autorizovaném pracovišti, po vypršení platnosti ověření tak zbytečně neskončí na skládce odpadu. „Tímto způsobem se dá významnou měrou přispět jak k hospodárnému využití investovaných prostředků na pořízení měřidel, tak k ochraně klimatu. Ověření totiž koncovým zákazníkům umožní použít své zařízení opakovaně,“ tvrdí Jiří Hudeček, ředitel autorizovaného metrologického pracoviště společnosti Enbra.

Po vypršení platnosti ověření tak není potřeba zařízení hned vyhazovat. Místo toho je mohou lidé nechat znovu opravit a ověřit, aby mohla dále sloužit. „Tímto způsobem šetří suroviny, jako je mosaz a většina plastů, které by jinak skončily jako odpad. A kromě toho také svoji peněženku, protože nové měřidlo je podstatně dražší,“ vysvětluje Hudeček. Zkušebny tak výrazně snižují emise, které vznikají při výrobě a uvádění nových měřidel na trh.

Přes osmdesát procent měřidel míří do popelnice

Technici v metrologických zkušebnách ročně vymění přes sto tisíc vodoměrů. Ty původní většinou putují rovnou na skládku, ověřit jejich funkčnost a správnost měření v autorizovaných střediscích je přitom poměrně snadné. „V tuzemsku je tato možnost využívána u zhruba 15 procent instalovaných vodoměrů. Z hlediska tohoto znovuověřování zaujímáme na českém trhu největší podíl. Do oběhu totiž vrátíme každoročně deseti tisíce měřidel tepla. Vždy proto apelujeme na zákazníky, že měřidlo tepla nebo vodoměr není nutné pokaždé pouze vyměnit za nové. Existuje totiž možnost jejich ověření v autorizovaném metrologickém středisku,“ říká Hudeček.

K ověření a přezkoušení měřidel energií slouží tzv. „zkušebny“, které zajišťují výrobu, opravu i servis měřicích zařízení. „Technici v našem metrologickém středisku zařízení rozloží, vymění i vyčistí jednotlivé díly a ověří jeho funkčnost dle metrologických předpisů a norem,“ popisuje Hudeček. Tímto způsobem se pak ze střediska Autorizovaného metrologického pracoviště (AMP) vrací zpátky do oběhu. U některých měřidel staršího data existuje dokonce možnost osadit zařízení modulem pro dálkový odečet energií.

Ověřená zařízení splňují všechna zákonná kritéria

Po úspěšném ověření se měřidla označí ověřovací značkou. Platnost ověření stanovené vyhláškou zajišťuje, že jsou zařízení pravidelně kontrolována a splňují kritéria pro přesnost měření. „Pokud měřidlo splňuje metrologická kritéria, může být opakovaně použito,říká Hudeček. Přesto se může stát, že ověřované zařízení v průběhu času už nemusí vyhovovat aktuálním trendům a požadavkům trhu, což může být důvodem pro jeho obměnu.

„Vzhledem k dynamickému rozvoji na trhu služeb v oblasti technického zařízení budov rostou i požadavky na vývoj nových měřicích postupů, metodik a zkušebních zařízení. Proto naše zkušebny s vlastním týmem odborníků neustále inovují a vyvíjí nové metody i postupy zkoušení měřidel. Tlačí nás do toho stále přísnější legislativní požadavky,“ vysvětluje Hudeček.

V lednu 2024 vstoupily v platnost klíčové parametry novely zákona o rozúčtování spotřeby tepla a teplé vody, které se týkají pravidelného měsíčního informování uživatelů o jejich spotřebě. Tato povinnost se zatím vztahuje pouze na některé případy – a to například na objekty, kde jsou již nainstalované měřiče a indikátory, které dokáží samostatně komunikovat na vzdálenost větší jak 250 metrů. Od července pak došlo k další úpravě zákona, jeho hlavní změnou bylo sjednocení ověřovacích dob u měřidel tepla a vodoměrů na 5 let. Jedinou výjimkou jsou statické vodoměry, které mají ověřovací dobu prodlouženou na 8 let.