Poslaneckou sněmovnou prošel zákon o podporovaných zdrojích energie včetně návrhu kompenzace ceny povolenek pro dodavatele tepla a zachování podpory KVET pro stávající zdroje. Zdá se, že odklon od využívání fosilního uhlí a transformace celého oboru teplárenství má smysluplnou budoucnost.
Zákon o POZE (podporovaných zdrojích energie) je schválen. Pokud nebude v konečném procesu ještě upraven, dává teplárnám příležitost a čas se jako obor kompletně transformovat. „Klíčová je pro nás kromě jiného hlavně kompenzace ceny povolenek, které teplárny na rozdíl od konkurence musejí platit. Při cenách 55 eur za tunu jsme jako teplárny zcela nekonkurenceschopné lokálním topeništím,“ říká Tomáš Drápela, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR. Podle něj by bylo přínosné, aby legislativa v této podobě prošla i notifikací v Bruselu. Kompenzace teplárnám je plánována na omezenou dobu. „Zcela klidní budeme až ve chvíli, kdy budou za emise platit všichni výrobci energií. Evropská komise o tom uvažuje od roku 2026,“ dodává.
Zákon by měl platit od příštího roku. Obor teplárenství ale už nyní připravuje projekty, které během několika let kompletně opustí spalování uhlí. „Nahradíme ho biomasou, odpadem a samozřejmě plynem. Velkou pomocí pro nás budou finance z Modernizačního fondu,“ upozorňuje Tomáš Drápela. Prostředky z tohoto zdroje budou představovat až 40 % investičních nákladů, na které si budou moci teplárny sáhnout. Zbývajících 60 % ale i tak není málo. „Tyto investice musíme hradit z vlastních zdrojů a bankovních úvěrů. Půjde o desítky miliard, které se musejí investorům vrátit. Proto je třeba, aby se legislativní prostředí měnilo velmi opatrně,“ varuje Drápela.
Na letošní konferenci Dny teplárenství a energetiky, kterou už po 27. pořádá Teplárenské sdružení ČR, bude zákon o POZE společně s transformací teplárenství jedním z hlavních bodů diskuze. Nicméně ani ostatní témata nezůstanou v pozadí. Program ukazuje, že bude řeč i o novém energetickém zákoně o možné a efektivní akumulaci energie v rozvodech. „Ve hře je i možnost přítomnosti kolegů ze Spojených států, kteří představí malé jaderné reaktory,“ doplňuje Tomáš Drápela. Podle něj je zajímavých témat letošních Dnů teplárenství a energetiky přehršel. „Máme za sebou rok plný nejistoty a zdá se, že letos se v Olomouci bude mluvit s optimismem – především o jistotách dnů budoucích,“ uzavírá.
Dny teplárenství a energetiky, největší konference v České republice v oblasti teplárenství a energetiky, se konají 14.–15. září v Clarion Congress Hotelu Olomouc.