Česká energetika prochází v letošním roce proměnou, kterou charakterizuje boom zájmu o projekty komunitní a komunální energetiky. Díky novele energetického zákona Lex OZE 2 startuje sdílení elektřiny v praxi už letos v srpnu. Těžit z ní mohou i města, která tak mohou vlastní vyrobenou elektřinu sdílet mezi obecními budovami a využívat tak jejich potenciál na maximum, zásadně stabilizovat výdaje na elektřinu a snížit vznik emisí.
S těmito cíli vzniklo v hlavním městě Pražské společenství obnovitelné energie, pro které experti z advokátní kanceláře Frank Bold Advokáti navrhli postup pro realizaci připravovaných projektů v souladu s dotačními podmínkami a pro navazující provoz.
Společenství má pro Prahu zajišťovat veškeré komplexní služby a činnosti související s přípravou, realizací a provozem výroben obnovitelné energie, především fotovoltaických elektráren (FVE). Vzhledem k tomu, že nemovitosti vytipované pro instalaci výroben elektřiny jsou v majetku města nebo městských příspěvkových organizací i městem vlastněných společností, bylo nutné v rámci obchodně-provozního modelu organizace navrhnout konkrétní postup pro schvalování a provoz elektráren, aby co nejlépe odpovídal pražským interním předpisům a umožnil dodržet dotační podmínky.
FVE jsou v současnosti projektovány na základních a mateřských školách, knihovnách, domovech pro seniory a dalších sociálních zařízeních, Zoologické a Botanické zahradě. Kromě veřejných budov bylo také nutné vyřešit, jak postupovat ohledně bytových domů v majetku města.
Možnosti nakládání s budovami ve vlastnictví města proto mapuje rozsáhlá analýza od Frank Bold Advokátů. „Kromě právních aspektů vlastnictví a provozování FVE jsme navrhli také postup pro realizaci při financování elektráren s využitím různých dotačních titulů a jejich podmínek. Pro využití vyrobené elektřiny nespotřebované v místě jsme doplnili informace k nastavení energetického společenství nebo pro využití institutu aktivního zákazníka a doporučili klientovi nejvhodnější postup,” uvedla Anna Francová, vedoucí advokátka kanceláře Frank Bold Advokáti.
Desítky FVE na bytových domech i v městských areálech
V současné době už Pražské společenství obnovitelných zdrojů na několika projektech napříč Prahou pracuje. Nyní má dokončených a v provozu 29 fotovoltaických elektráren instalovaných na bytových domech.
Do roku 2025 by mělo vzniknout dalších 25 fotovoltaických elektráren v areálech nebo na budovách, které vlastní Magistrát hlavního města Prahy. Samostatným projektem je instalace FVE v areálech Pod Šancemi a ZEVO Malešice, kde je již nainstalováno 5 fotovoltaických elektráren z celkem 7 plánovaných, poslední nyní procházejí závěrečným stavebním řízením. Celkem mají všechny tyto elektrárny pro město vyrobit 4788 MWh elektřiny ročně.