Skupina GasNet uzavřela s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) dobrovolnou dohodu v oblasti dosahování energetické efektivity. V dokumentu se skupina GasNet, český lídr v distribuci zemního plynu, zavazuje podporovat a rozšiřovat efektivnější nakládání s energiemi. Vzájemnou spoluprací státu a firem z oblasti průmyslu a energetiky má být docíleno snížení negativních dopadů na životní prostředí.
Evropská unie se dohodla na navýšení redukčního emisního cíle CO2 pro rok 2030 ze 40 % na alespoň 55 %. Aby se jí to podařilo, je nutná úzká spolupráce České republiky a soukromého sektoru. Zásadní pro plnění tohoto emisního cíle je nejen snižování emisí skleníkových plynů, ale i celková úspora spotřeby energie.
Strategické prohlášení v oblasti dosahování energetické efektivity neboli dobrovolnou dohodu, uzavřelo ministerstvo průmyslu a GasNet ve středu 31. března. Největší český distributor plynu GasNet se tímto zařadil do první vlny velkých energetických společností, které dohodu podepsaly.
„Podpisem dohody naplňujeme naši strategii, která stojí na udržitelném, ohleduplném a společensky odpovědném podnikání. Jako lídr v distribuci zemního plynu chceme aktivně přispívat ke zvyšování energetické účinnosti. Budeme podporovat kampaně na zvýšení povědomí o efektivním nakládání s energiemi, poskytovat poradenství a pomáhat zájemcům s přechodem z tuhých paliv na ekologičtější a energeticky efektivnější zemní plyn. Například teplárenským provozům, které budou končit s uhlím, chceme cestu k plynu maximálně usnadnit,“ říká předseda jednatelů GasNet Martin Gebauer.
„Společnost GasNet je důležitým hráčem na trhu s energií, těší mě tedy, že se rozhodla k dobrovolné dohodě o energetických úsporách přistoupit,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Úspory u zákazníka, úspory u GasNetu
GasNet se v dohodě zavázal podporovat zvyšování energetické účinnosti u konečného spotřebitele. V praxi to znamená podporu při přechodu domácností a firem na ekologičtější a energeticky efektivnější zdroje vytápění. Příkladem může být oživování neaktivních plynovodních přípojek pro moderní plynové kondenzační kotle, které nahrazují atmosférické kotle nebo nevyhovující kotle na tuhá paliva. Mezi další aktivity se řadí i podpora zavádění plynu do teplárenských provozů a podpora při připojování nových odběrných míst.
Na zvyšování úspor energie se GasNet zaměří i ve svých provozech a při svých činnostech, kde bude dál minimalizovat ztráty energie ve svých provozních budovách a areálech.
Podpis dohody není jediným krokem, kterým se skupina GasNet snaží přispět ke zlepšení životního prostředí. V letošním roce pokrývá skupina 100 % své spotřeby elektrické energie „zelenou elektřinou“ s garantovaným původem z obnovitelného zdroje. Oproti běžné elektřině ze zásuvky uspoří na emisích 5 000 tun CO2.
Další emisní úspory se GasNetu podařily v regulačních stanicích, kde díky nové technologii předehřevu plynu poklesly emise o 84 %. Navíc už téměř polovina aut distributora přešla ze stlačeného plynu na biometan (bioCNG), který snížil objem emisního CO2 o dalších 1 356 tun.