V českých domácnostech podle odhadu odborníků stále dosluhují statisíce starých kotlů na tuhá paliva, které už zakrátko navíc nebude možné legálně provozovat. Mnohým domácnostem se tak naskytne příležitost přejít na modernější technologii vytápění. Jako optimální řešení se jeví zemní plyn, v Česku se ale nachází nezanedbatelné množství obcí bez plynofikace. Velmi úsporným a čistým zdrojem tepla může být tepelné čerpadlo, nabízí se však také využití LPG neboli propanu ze zásobníku, který není závislý na distribuční síti. Podívejme se na oba způsoby topení podrobněji.
V září roku 2022 skončí možnost topit doma starými kotli na tuhá paliva první a druhé emisní třídy a tyto kotle už nepůjde legálně provozovat. V opačném případě budou hrozit vysoké pokuty v řádu až desetitisíců korun. Podle Asociace podniků topenářské techniky bylo na začátku roku 2021 v provozu ještě 330 tisíc kotlů, které bude nutné odstavit. „Mnoho českých domácností tak čeká výměna zdroje tepla, což je dobrá příležitost pro jeho modernizaci a přechod na čistší i úspornější vytápění,“ říká Jiří Karlík ze společnosti Primagas, která dodává zemní plyn i čistý propan pro vytápění domácností. „Jako jedno z řešení se nabízí přechod na plyn. Ne všude je ale distribuční soustava zemního plynu dostupná a zdaleka nejde jen o odlehlé příhraniční oblasti, ale například i o širší okolí Prahy nebo Jihočeský kraj. I tak ovšem mají domácnosti stále na výběr,“ dodává Jiří Karlík.
Tepelné čerpadlo: levné teplo, drahé zařízení
Jednou z možností, jak mohou domácnosti – hlavně majitelé rodinných domů – vytápět, je tepelné čerpadlo. To patří mezi nejúspornější a ekonomicky velmi efektivní zdroje tepla. Pracuje na elektřinu, což je vlastně jeho velká výhoda, protože je pak toto zařízení možné provozovat i v lokalitách bez distribuční soustavy zemního plynu. Podle výše takzvaného topného faktoru dokáže tepelné čerpadlo vyrobit z jedné kilowatthodiny spotřebované elektřiny třeba i pět kilowatthodin tepla. Navíc se komfortně ovládá a reguluje
Obecně však platí, že tepelné čerpadlo je vhodné hlavně do dobře zateplených staveb se spíše nižší spotřebou tepla na vytápění. Zejména u tepelných čerpadel typu vzduch-voda, která čerpají teplo ze vzduchu, je nutné počítat s vyšší hlučností vnější jednotky. Tepelná čerpadla typu země-voda, která využívají teplo z okolního terénu, sice pracují energeticky nejefektivněji, při jejich instalaci je ale potřeba vybudovat buď zemní vrt, nebo kolektor. A to investici do už tak nákladného zařízení ještě prodražuje.
Pozor také na náklady na údržbu během jeho životnosti. Technologie v tepelném čerpadle vydrží pracovat poměrně dlouho, klidně i desítky let, ovšem s jedinou výjimkou, a tou je kompresor. Právě ten je klíčovou a podle odborníků rovněž hodně choulostivou částí a jeho výměna znamená náklady v řádu tisíců korun.
Plyn ze zásobníku: nižší investice, dlouhá životnost
V neplynofikovaných lokalitách se však lidé nemusejí ve volbě technologie vytápění omezovat pouze na elektřinu nebo tuhá paliva. I zde je totiž možné nahradit starý nevyhovující kotel moderním plynovým zdrojem tepla, který ve srovnání s tuhými palivy nabízí bezobslužný provoz a nevyžaduje velké skladovací prostory. Místo klasického zemního plynu kotel využívá LPG ve formě čistého propanu dodávaného do zásobníku, a je tedy nezávislý na distribuční síti.
„Propan umožňuje využívat všech výhod plynového vytápění, jako je úsporný a čistý provoz i vaření na plynovém sporáku, a to v lokalitách, kde by jinak topení plynem nebylo možné. Jeden zásobník o objemu 4 850 litrů poskytne 27 megawatthodin energie, což by mělo stačit na roční vytápění a ohřev vody v běžném rodinném domě,“ popisuje Jiří Karlík z Primagasu a doplňuje, že cena za plyn ze zásobníku je téměř srovnatelná s plynem z distribuční sítě. „Jedna kilowatthodina energie ze zemního plynu může stát běžnou domácnost v rodinném domě přibližně 1,70 koruny. V případě propanu to mohou být necelé 2 koruny na kilowatthodinu. Podobně jako u pevných paliv přitom může zákazník ušetřit nákupem zásoby plynu v létě, kdy jsou ceny LPG nejnižší,“ dodává Jiří Karlík.
Velkou výhodou plynového vytápění obecně je dlouhá životnost i úsporný provoz, protože moderní kondenzační kotle nabízejí vysokou účinnost až 108 procent. Je to dáno tím, že využívají také kondenzační teplo spalin. Ve srovnání s tepelným čerpadlem je provoz plynového kotle mírně dražší, samotný kotel je však mnohem levnější. Jedná se také o menší zařízení, které může být instalováno třeba v kuchyni či předsíni. U propanu je samozřejmě třeba počítat s náklady na projekt, úpravy pozemku kvůli instalaci zásobníku a podobně, samotný zásobník ale není nutné kupovat, dodavatel LPG jej zpravidla pronajímá za symbolickou cenu.
Výhody a nevýhody tepelného čerpadla:
+ Při využití zelené elektřiny jde o ekologický zdroj energie
+ Velmi levný zdroj tepla
+ Snadná regulace
‒ Drahé zařízení
‒ Hlučnost tepelných čerpadel typu vzduch-voda
‒ Při silných mrazech nižší účinnost a vyšší náklady kvůli většímu využití elektřiny
Výhody a nevýhody propanového vytápění:
+ Nižší počáteční investice
+ Univerzální zdroj energie – snadná regulace topení i pohodlné vaření „na plynu“
+ Nezávislost na distribučních sítích a dlouhá životnost zařízení
‒ Ve srovnání s tepelným čerpadlem mírně dražší provoz
‒ Nutné vyvložkování komína a odvod kondenzátu
‒ Terénní úpravy v okolí domu kvůli instalaci zásobníku (nadzemní, podzemní, polozapuštěný)