V Opavě byla letos dokončena dřevěná nástavba na historickém domě v centru města, která může sloužit jako inspirace pro Prahu i další města bez ohledu na jejich velikost. V úterý 10. září jsou architekti, projektanti, vedení měst a obcí i odborná veřejnost srdečně zváni na její slavnostní otevření. V rámci programu proběhne odborná debata zaměřená na materiálová a technická řešení nástaveb, kterou bude moderovat Kateřina Eklová z týmu Rethink Architecture.
„GRAND OPENING“ v Lazebnické 3 bude probíhat od 10. do 12. září 2024. Na úterý 10. září je připraven odborný program, jehož součástí bude debata zaměřená na „Možná technická řešení nástaveb, jejich výhody a limity“. Zúčastní se jí zástupci firem specializujících se na dřevěné konstrukce – NOVATOP a NEMA – a také společnost Unicont, která se zaměřuje na nástavby z cihel a porobetonu. Odborný program obohatí společnost Aveton, jež se zabývá prostorovou a stavební akustikou na nejvyšší úrovni, a Fermacell, který představí téma požární bezpečnosti dřevostaveb. Účast přislíbil také Petr Stanjura, městský architekt Opavy, který otevře diskuzi o tom, zda dřevostavby patří do historických center měst. Akce je určena primárně pro odbornou veřejnost. Vzhledem k omezené kapacitě je nutná registrace hostů.
Citlivé propojení historie a moderny
Stoletý dům v Opavě, který za první republiky patřil obchodnímu domu Herrmann & Vogel, se stal inspirací pro udržitelnou výstavbu v centrech měst díky citlivému propojení historické architektury a moderní nástavby. Udržitelnost totiž nespočívá pouze v použití materiálů s minimální uhlíkovou stopou. V oblasti stavebnictví se často setkáváme s likvidací starých budov, aby na jejich místě mohly vyrůst modernější a úspornější stavby. Při této činnosti však často opomíjíme objem materiálu, který musí být zlikvidován, což pravidelně připomíná i Kateřina Eklová. Je proto zřejmé, že využití existujících staveb pro nástavby přispívá k udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Pokud je nutné budovat nové prostory, nástavba je jednoznačně ekologicky šetrnější alternativou než demolice a novostavba, a to nejen z pohledu odpadu, ale i všech zdrojů.
„Dřevěné konstrukce přinášejí celou řadu benefitů, které už byly popsány nesčetněkrát. Naše firma ale nechce podléhat módním trendům a tlačit dřevo všude a za každou cenu s cílem spasit planetu. Doporučujeme ho používat výhradně tam, kde zúročí své přednosti před jinými materiály, a tady to dávalo jednoznačně smysl,“ doplňuje Radek Oslizlo, vedoucí technického vývoje v NOVATOPu.
Dům v Lazebnické ulici byl navržen architektem Erichem Geldnerem a postaven jako podsklepená železobetonová stavba, což bylo na svou dobu velmi pokrokové a téměř unikátní. Beton byl tehdy považován za materiál budoucnosti, a dům byl již v té době připraven pro nástavbu. Vlivem událostí 20. století se realizace nástavby odsunula až na třetí generaci majitelů, kteří ji nyní dokončují v duchu současné doby. Dnes jsou na materiály budoucnosti kladeny jiné nároky, a beton tak na mnoha projektech ustupuje dřevu. V tomto případě byly použity CLT panely od českého výrobce NOVATOP.
„Dřevěné konstrukce je často nutné doplnit materiály, které zvýší požární odolnost a zlepší akustické parametry. Obojí zde bylo řešeno pomocí opláštění některých stěn sádrovláknitými deskami fermacell,“ doplňuje Jaroslav Benák, technický ředitel firmy Fermacell.
Konstrukce a design nástavby
Dřevěná nástavba má tři hlavní lodě, koncipované jako otevřené kancelářské prostory s rozpětím až 8 metrů. Uprostřed jsou technické místnosti, kuchyňky, vstupní chodba a sociální zázemí. Středová část byla řešena modulově, zatímco ostatní konstrukce byly prefabrikovány plošně. Konstrukci jednotlivých lodí tvoří prefabrikované rámy z BSH, pohledové CLT panely NOVATOP SOLID a střešní elementy NOVATOP OPEN.
Stavba v centru města přináší mnohá úskalí, zejména pokud se jedná o historickou budovu, která má svá specifika a komplikovala přípravu prací. Jednou z výzev bylo krátkodobé blokování okolí domu těžkou technikou a jeřábem. Tuto situaci se však podařilo úspěšně vyřešit díky vysokému stupni prefabrikace panelů NOVATOP. Místo zdlouhavého skládání panelů přímo na stavbě byly jednotlivé části nástavby připraveny ve výrobě, což umožnilo, aby se celé místnosti, nebo jejich významné části, vznášely nad městem na jeřábu ve výšce přes 20 metrů. Tento moment sledovali s napětím nejen obyvatelé města, ale i montážní tým a pracovníci z výroby.
„Projekt byl pro nás výzvou jak z pohledu projekčního, tak výrobního, protože jsme si na něm vyzkoušeli první prostorovou prefabrikaci dřevěných modulů a vysoký stupeň prefabrikace našich speciálních střešních elementů NOVATOP, které výrazně zkrátily výstavbu a zábor ulice na místě,“ vysvětluje Radek Oslizlo a dodává: „V dřevěných nástavbách v centrech měst vidíme budoucnost, protože nepotřebujete nový pozemek, nepřetížíte původní stavbu, zhodnotíte svou nemovitost o další nájemní prostory a získáte novou střechu, na kterou můžete instalovat solární panely. Návratnost takové investice je samozřejmě závislá na projektu, lokalitě a výši nájmu.“
Rekonstrukce jako příležitost
Stavba je vždy velkým projektem, a rekonstrukce obvykle ještě větším. Nástavba na historickém domě je proto výzvou v mnoha ohledech, zároveň však nabízí příležitost zhodnotit stavbu, dodat jí nový rozměr (doslova) a vytvořit prostor pro nové komerční prostory a bydlení i v zastavěných částech měst, kde by to jinak bylo jen obtížně realizovatelné. Projekt Lazebnická 3 je ukázkovým příkladem, jak lze citlivě a efektivně propojit historickou architekturu s moderními stavebními technologiemi, a zároveň přispět k udržitelné výstavbě v městských centrech.